Podwyższony poziom trójglicerydów: przyczyny i leczenie.

Trójglicerydy (triglicerydy) to najczęściej występujący tłuszcz we krwi. Twoje ciało wykorzystuje go jako energię. Każdy z nas potrzebuje pewną ilość trójglicerydów, aby być zdrowym. Wielu ludzi którzy borykają się z problemami serca mają za wysoki poziom trójglicerydów.

Normy trójglicerydów różnicuje się na podstawie wieku i płci. Podwyższony poziom trójglicerydów w połączeniu z niskim cholesterolem HDL i wysokim cholesterolem LDL znacznie przyśpiesza miażdżyce (obudowywanie ścian tętnic tłuszczem). Miażdżyca z kolei podnosi ryzyko chorób serca i zawału.

Co powoduje wysoki poziom trójglicerydów?

U wielu osób przyczyna podwyższonego poziomu trójglicerydów jest nadwaga, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu lub zbyt wysoka ilość węglowodanów w diecie (60% kalorii bądź więcej). Można zauważyć, że wysokie trójglicerydy to czynnik związany ze stylem życia, jednak przebyte choroby lub genetyczne predyspozycje również mogą być ich przyczyną.

Jak możesz obniżyć poziom trójglicerydów?

Główną terapią pozwalającą obniżyć trójglicerydy jest zmiana stylu życia. Oznacza to:

  • kontrolowanie wagi ciała,
  • spożywanie zdrowej dla serca diety,
  • ograniczenie ilości złych tłuszczy i cukrów w diecie,
  • podejmowanie regularnej aktywności fizycznej,
  • rzucenie palenia,
  • ograniczenie spożywania alkoholu (do jednego drinka dziennie w przypadku kobiet i do dwóch drinków dziennie w przypadku mężczyzn)

Wyżej wymienioną terapię stosuje się w pierwszej kolejności, gdyż w większości przypadków eliminuje ona problem wysokich trójglicerydów. Gdy terapia nie przynosi poprawy, lekarz może poprosić Cię o stosowanie środków farmakologicznych.


Kategoria: Trójglicerydy | 103 komentarze


103 komentarze na temat “Podwyższony poziom trójglicerydów: przyczyny i leczenie.”

  1. Martadam dnia lip 27, 2015 | Odpowiedz

    Mam 75 lat.Nie trzymam diety, popalam ,dużo jeżdżę rowerem /ok. 30 km dziennie /, czasem popiję , a moja lekarka mówi że mam wyniki „książkowe”. I co ?

  2. Ala dnia kw. 2, 2019 | Odpowiedz

    Ludzie, cholesterol jest konieczny w naszym organizmie! Poczytajcie najnowsze wyniki badań i przestańcie pisać głupoty, że blaszki miażdżycowe powstają z cholesterolu. Co to w ogóle za niepoważna strona, która takie kłamstwa promuje 🙁

  3. Kkkp dnia lis 27, 2019 | Odpowiedz

    Witam wszystkie wyniki dobre cholesterol glukoza wszystko ok trójglicerydy 335 nie pije chodzę na siłownię tylko palę papierosy

Prześlij Komentarz