Badanie cholesterolu

W dzisiejszych czasach zbadanie cholesterolu nie jest żadnym problemem. Testy na cholesterol są dostępne praktycznie w każdej aptece, a łatwość ich użycia sprawia, że coraz więcej osób decyduje się zrobić sobie samemu pomiar cholesterolu w domu. Wystarczy tylko abyś znał, jakie są normy i co one oznaczają, żebyś mógł poprawie zinterpretować wyniki takiego badania.

Jednak domowe testy pokazują jedynie zawartość cholesterolu całkowitego we krwi i dla wielu osób to może być ich poważnym mankamentem. Jeżeli nie jesteś przekonany do samodzielnego badania cholesterolu w domu, zawsze możesz iść do lekarza, aby w laboratorium pobrano i zdiagnozowano Ci krew. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku, żeby wyniki były miarodajne i wiarygodne powinieneś odpowiednio się przygotować.

Jak przygotować się do badania cholesterolu?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że tego rodzaju badania zawsze wykonuje się na czczo, ponieważ każdy spożyty posiłek może zaburzyć wyniki. Np. zaraz po jedzeniu bardzo podnośni się poziom trójglicerydów we krwi. Najlepiej na 9-12 h przed badaniem nic nie jeść, dlatego wygodnie jest je zrobić z samego rana, gdy jeszcze nie spożywałeś żadnego posiłku. Przed badaniem niewskazany jest również duży wysiłek fizyczny i stres.

Jak często badać cholesterol?

Osoby które ukończyły 20 lat powinny wykonywać badanie cholesterolu przynajmniej raz na 5 lat. Jeżeli wykryto u Ciebie  podwyższony cholesterol i zdecydowałeś się go obniżać dietą, powinieneś badać się co roku. Natomiast pacjenci u których stosuje się leki na cholesterol powinni nie tylko badać poziom cholesterolu przynajmniej dwa razy do roku, ale także sprawdzać funkcjonowanie wątroby.

Jeżeli chcesz poznać, jakie powinny być poprawne normy cholesterolu i wiedzieć jak zinterpretować wyniki badań, które otrzymałeś, oraz co one oznaczają dla Twojego zdrowia, to przeczytaj ten artykuł.


Kategoria: Cholesterol | 3 komentarze


3 komentarze na temat “Badanie cholesterolu”

  1. Zielonkavva dnia lis 30, 2012 | Odpowiedz

    Dlaczego błonnik to waszym zdaniem lek na wysoki poziom złego cholesterolu. Zgadzam się z tym, że stosowanie błonnika pomaga przy hipersterolemii, ale nie jest to przecież leczenie farmakologiczne. Chętnie bym więcej poczytała na temat leków na cholesterol, albo na temat preparatów typu Benecol, Sterolea, Flora pro active wspomagających walkę z cholesterolem.

  2. syl dnia sty 28, 2013 | Odpowiedz

    kwasy omega-3 zawarte w owocach morza i rybach obniżają stężenie trójglicerydów, LDL a podwyższają HDL to dlatego dietetycy zalecają spożywanie 2-3 razy w tygodniu ryb w czasach gdzie cukier, tłuszcz i fast-foody królują

  3. kasia dnia lut 24, 2015 | Odpowiedz

    Witam.Jedno czego się dowiedziałam to to że jak zaczniemy brać leki na obniżenie cholesterolu musimy je brać do końca życia. Tak więc starajmy się go obniżyć naturalnie a uwierzcie da się. Zastosowałem dietę na dwa miesiące i dziś odebrałam wyniki. Są tak dobre że jestem w szoku. Myślę że do lata będę miała cholesterol jak niemowlę.tylko cierpliwości i samozaparcia czego i Wam wszystkim życzę.

Prześlij Komentarz