Co to jest i jak powstaje miażdżyca?

Miażdżyca to choroba, w której twardnieją i zawężają się tętnice przez tzw. blaszki miażdżycowe. Blaszki miażdżycowe powstające na wewnętrznej ścianie tętnic, zmniejszają przepływ krwi w organizmie, przez co bogata w tlen krew może nie dopływać w wystarczającej ilości do serca i innych organów. Miażdżyca może prowadzić do poważnego zaburzenia krążenia, a w efekcie do ataku serca, zawału, udaru mózgu, a nawet śmierci. Czytaj całość »


Kategoria: Choroby | 7 komentarzy

Co to jest i jak powstaje udar mózgu?

Udary mózgu są poważnym problemem dotyczącym ludności na całym świecie, stanowią trzecią co do częstości przyczynę zgonów, a także są głównym powodem występowania niesprawności u osób po 40 roku życia . Łącznie w Stanach Zjednoczonych i w Europie na udar zapada mniej więcej 1,5 miliona osób rocznie, z czego około jedna trzecia osób umiera. W Polce co roku odnotowuje się około 75 tysięcy przypadków udarów rocznie, z czego mniej więcej 30 tysięcy osób umiera. Czytaj całość »


Kategoria: Choroby | Dodaj komentarz

Zawał serca

Zawał serca określany również jako zawał mięśnia sercowego lub atak serca jest martwicą mięśnia sercowego wynikającą z jego niedokrwienia, co powodowane jest przez zamknięcie tętnicy wieńcowej doprowadzającej do serca krew. Zawał mięśnia sercowego jest bardzo poważną chorobą cywilizacyjną, która prowadzi do śmierci w mniej więcej 40-50% przypadków. Zdecydowana większość chorych na zawał umiera jeszcze przed przybyciem do szpitala. Natomiast z powodu systematycznego rozwoju kardiologii śmiertelność szpitalna wynikająca z ataku serca systematycznie się zmniejsza. Czytaj całość »


Kategoria: Choroby | Dodaj komentarz