Czym jest wysoki cholesterol i skąd się bierze?

Wysoki cholesterol to stan, w którym zbyt dużo cholesterolu krąży w Twoim organizmie. Chociaż sam cholesterol jest nam niezbędny do życia, ponieważ bierze udział w ważnych procesach biologicznych naszego organizmu, to zbyt duża ilość tego związku możne prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych i chorób serca.

Cichy zabójca

Z wysokim cholesterolem związane jest bardzo duże niebezpieczeństwo. Wszystko przez to, że nie istnieją żadne widoczne objawy, po których można poznać, że u kogoś występuje. Dopóki nie zbadasz sobie poziomu cholesterolu, albo Twój stan zdrowia drastycznie się nie pogorszy, możesz przed długi czas nie wiedzieć, że masz z nim problem. Dlatego tak ważne jest dokonywanie odpowiednich badań kontrolnych.

Skąd bierze się cholesterol w organizmie?

Cholesterol w organizmie może brać się z dwóch głównych źródeł: z Twojej wątroby i z diety.

 • Cholesterol endogenny – wytworzony przez nasz organizm (głównie przez wątrobę) dostarcza nam 80% dziennego zapotrzebowania na ten związek. Czasami zdarza się, że wątroba produkuje zbyt dużą ilość cholesterolu, jest to niebezpieczne dla zdrowia i często w takim wypadku należy podjąć się leczenia farmakologicznego. Taki stan rzeczy występuje rzadko i zazwyczaj ma podłoże genetyczne. Jeżeli Twoi rodzice mają problemy z wysokim cholesterolem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości Ty również będziesz walczyć z tą przypadłością.
 • Cholesterol egzogenny – to ten, który pochodzi z poza naszego ciała. Jego głównym źródłem jest dieta, spożywane produkty i tłuszcze nasycone. Dostarczanie cholesterolu w diecie powinno być ograniczone, ponieważ nasz organizm w większości wypadków wytwarza potrzebną nam ilość sam z siebie.

To w wyniku błędnego odżywiania i złej diety w większości wypadków ludzie otrzymują niepokojące wyniki badań krwi.

O ile zbyt wysoki cholesterol nie ma podłoża genetycznego i nie jest wynikiem nieprawidłowości funkcjonowania organizmu, to w znakomitej większości przypadków da się go wyeliminować odpowiednią dietą i zmianą stylu życia.


Kategoria: Cholesterol | 3 komentarze


3 komentarze na temat “Czym jest wysoki cholesterol i skąd się bierze?”

 1. michal dnia maj 14, 2011 | Odpowiedz

  Co do cholesterolu zgadzam się z tym co piszesz. Jedna uwaga, nie powinniśmy zwracać uwagę na całkowity odczyt cholesterolu, ale stosunek hdl do ldl, który powinien wynosić 4 do 1.Poza tym, zostawiłbym cholesterol, jako przyczynę miażdżycy, bo tak nie jest. Główną przyczyną miażdżycy to zranienie ściany wewnętrznej tętnicy (nagroda Nobla), której przyczyną nie jest cholesterol.
  Michał Budasz

 2. Tobiasz dnia paź 16, 2012 | Odpowiedz

  Jednym bardzo ważnym faktem jest to, że cholesterol nie jest główną przyczyną miażdżycy. Trzeba wiedzieć, dlaczego cholesterol odkłada się na tętnicach naczyń krwionośnych. Nie robi tego samoczynnie. A nawet w ten sposób ratuj nam życie.

  A do tych uszkodzeń prowadzimy my sami. Dzieje się tak za pomocą naszej źle prowadzonej diety, stylu życia. Należy więc dbać o układ krążenia i o kondycję naszych tętnic.

 3. Marzencia dnia gru 6, 2012 | Odpowiedz

  Ciekawe artykuły tutaj macie. Ja się jeszcze musze podszkolić w temacie cholesterolu. Na razie zaczęłam stosowac dietę i kupiłam steroleę dla lepszych efektów, mam nadzieję, ze to pomoże.

Prześlij Komentarz