Co to jest i jak powstaje miażdżyca?

Miażdżyca to choroba, w której twardnieją i zawężają się tętnice przez tzw. blaszki miażdżycowe. Blaszki miażdżycowe powstające na wewnętrznej ścianie tętnic, zmniejszają przepływ krwi w organizmie, przez co bogata w tlen krew może nie dopływać w wystarczającej ilości do serca i innych organów. Miażdżyca może prowadzić do poważnego zaburzenia krążenia, a w efekcie do ataku serca, zawału, udaru mózgu, a nawet śmierci.

Jak powstaje miażdżyca?

Aby sobie uświadomić, co to jest miażdżyca i jak powstaje, powinieneś wiedzieć, że Twoje tętnice, to bardzo przemyślany i dobrze wykonany system dystrybucji krwi. Zdrowe, niezaatakowane chorobą tętnice od środka są gładkie, dzięki temu że wyściela je śródbłonek i dlatego płynnie przekazują krew do poszczególnych narządów. Miażdżyca tworzy się, gdy wyniku np. wysokiego ciśnienia krwi, palenia papierosów, albo wysokiego poziomu cholesterolu śródbłonek zostaje uszkodzony. Wtedy to zły cholesterol LDL zaczyna przenikać do ścian tętnic w miejscach zniszczenia śródbłonka. Twój organizm wysyła na ratunek białe krwinki, aby posprzątały zły cholesterol. Jednak przez lata mieszania się białych krwinek i cholesterolu tworzą się na ścianach tętnic blaszki miażdżycowe. Z upływem czasu blaszki te mogą stawać się coraz większe i w efekcie powodować blokowanie płynnego przepływu krwi. W najgorszym wypadku blaszka miażdżycowa może się oderwać, a w miejscu oderwania się blaszki, wewnątrz tętnicy, powstanie zakrzep, który spowoduje zator będący przyczyną udaru mózgu, ataku serca lub zawału.

Jakie są objawy miażdżycy?

Miażdżyca rozwija się od bardzo wczesnych lat życia i często nie zdradza żadnych objawów. Autopsja przeprowadzona na młodych Amerykańskich żołnierzach, którzy zginęli podczas wojny w Korei i Wietnamie pokazała, że nawet ¾ z nich miało wczesne stadium miażdżycy. Żaden z żołnierzy nie miał objawów powstania choroby, a tylko u nielicznych zauważono postępujące zawężenie tętnic. Początki choroby mogły być wykryte tylko dzięki specjalnym testom.

Jednak w niektórych przypadkach objawy miażdżycy mogą się pojawić. Jeżeli występuje u Ciebie ból przypominający ściskanie klatki piersiowej, który może promieniować do rąk, szyi i szczęki natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Ponadto mogą wystąpić także:

  • zaburzenia rytmu serca,
  • problemy z oddychaniem,
  • zawroty głowy,
  • utrata przytomności.

Jakie są przyczyny miażdżycy?

Mimo wielu lat badań nad wyjaśnieniem przyczyn powstawania miażdżycy w dalszym ciągu nie znamy ostatecznych powodów pojawienia się choroby. Za główne czynniki powodujące miażdżycę uważa się:

  • Wiek (im. starsza osoba, tym większe ryzyko wystąpienia choroby),
  • Palenie papierosów,
  • Wysokie ciśnienie krwi,
  • Wysoki cholesterol,
  • Cukrzyca,
  • Brak aktywności fizycznej,
  • Nadwaga i nieodpowiednia dieta.

Czyli wszystko to, co przyczynia się również do innych chorób związanych z układem krążenia.

Leczenie miażdżycy

Leczenie miażdżycy opiera się głownie na powstrzymaniu zmian zachodzących w tętnicach, żeby nie doszło do wystąpienia choroby serca. Może to być osiągnięte poprzez zmianę stylu życia, wprowadzenie zdrowej diety zawierającej produkty o dużej zawartości błonnika, małej ilości tłuszczów nasyconych, ograniczenie spożycia soli i alkoholu, rozpoczęcie aktywności fizycznej, albo stosowanie leków na obniżenie poziomu cholesterolu lub obniżenie ciśnienia krwi. W ciężkich przypadkach miażdżyca wymaga leczenia operacyjnego. Stosuje się tutaj angioplastykę lub wszczepienie by-passów. Angioplastyka polega na rozpłaszczeniu blaszek miażdżycowych oraz rozszerzeniu i udrożnieniu tętnicy, aby krew znowu mogła płynąc przez nią swobodnie. Wczepienie by-passów to operacja chirurgiczna, podczas której wszczepia się odcinek naczyń krwionośnych, aby ominąć zawężone miejsce na tętnicy.


Kategoria: Choroby | 7 komentarzy


7 komentarzy na temat “Co to jest i jak powstaje miażdżyca?”

  1. Stanisław dnia lut 26, 2013 | Odpowiedz

    W moim przypadku cukrzyca spowodowała zmiany miażdżycowe, które dotknęły przede wszystkim nóg. Staram się bronić przed chorobą codziennie spacerując. Dodatkowo leczę się z powodu nadciśnienia, staram się także zdrowo odżywiać.

  2. viola dnia cze 29, 2013 | Odpowiedz

    Mam 36 lat,dwa lata temu miałam bóle i zawroty głowy,zaburzenia widzenia.Przeprowadzono szereg badań diagnostycznych i stwierdzono u mnie miazdżycę,zwężenie tętnic szyjnych i ocznych .Zaznaczę,że nigdy nie paliłam,nie nadużywam alkoholu,zdrowo się odżywiam,uprawiam aktywnie sport.Wszystkie wyniki czyli poziom glukozy,cholesterol,trójglicerydy ciśnienie krwi mam wzorcowe.Lekarz zalecił mi zmianę stylu życia.Boję się co będzie za kilka lat.

  3. Tobiasz Duda dnia paź 16, 2013 | Odpowiedz

    Do czynników decydujących o rozwoju miażdżycy należy dodać jeszcze, że jest to wynikiem przede wszystkim złej diety, a raczej braku odpowiednich składników odpowiedzialnych za utrzymanie tętnic w odpowiedniej formie. W głównej mierze jest to witamina c. Do odkładania się cholesterolu czyli inaczej mówiąc rozwoju miażdżycy przyczyniają się pęknięcia na tętnicach. Do pęknięć dochodzi jeśli w organizmie brakuje tego co podtrzymuje tętnice przy odpowiedniej formie. Warto więc zwracać dużą uwagę na to co jemy. Dbaj profilaktycznie każdego dnia o własny układ krwionośny.

  4. kamika dnia gru 5, 2013 | Odpowiedz

    Do Wiola!!!!! Łykaj lub pij, albo najlepiej znajdz naturalną witamine C, poczytaj troszkę na ten temat. Moj tata wg. lekarzy powinien juz 10 lat temu nie zyc. My nie wytwarzamy wi. C, natomiast zwierzeta nie doznają zawałów, udarów itp. Wytwarzają wit C dobowo. Polecam z całego serca!! Głowa do góry

  5. Marcin dnia kw. 28, 2014 | Odpowiedz

    Tak jak napisał Tobiasz Duda miażdżyca wynika głównie z nieodpowiedniej diety i jest skutkiem niedoboru witamin. Uznawanie wysokiego poziomu cholesterolu jako przyczynę miażdżycy jest tylko przykrywką dla koncernów farmaceutycznych, które zarabiają ogromne pieniądze na lekach obniżających cholesterol.

  6. remik dnia wrz 3, 2014 | Odpowiedz

    bzdury gadacie jaka vitamina c gdyby brak vitaminy c byl odpowiedzialny za miażdżyce to by jej wogule nie bylo a viola przez w nie v jest przypadkiem osoby ze nawet nie palacy nie pijacy może miec udary zawaly raki itp jeden pali cale zycie i umiera majac 90 lat a drugi dostaje udaru po 40stce czeba brac czynniki organizmu pod choroby a nie styl zycia owszem jest wazny styl zycia i wiele czynnikow sklada sie na rozwój danej choroby ale to skłonność organizmu danej jednostki odpowiada czy palenie cie zabije badz inna choroba a wiola powinna powtórzyć badanie usg tętnic na innymi sprzecie w innym gabinecie i u innego lekarza i pozatym dac znac tu czy jeszcze zyje

  7. Aaaaa dnia mar 4, 2015 | Odpowiedz

    Mam pytanie – czy miażdżyca jest jednostką chorobową ?występującą samodzielnie? i czy lekarz powinien , np. w karcie informacyjnej zdiagnozować miażdżycę? Czy z tego powodu może być wykonywana angioplastyka?

Prześlij Komentarz