Cholesterol LDL – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

„Zły cholesterol” to potoczne określenie na cholesterol LDL, czyli lipoproteiny o niskiej gęstości (ang. ang. low density lipoproteins). Zadaniem lipoprotein LDL jest transportowanie cholesterolu z wątroby do komórek ciała (w przeciwieństwie do lipoprotein HDL), tam gdzie jest potrzebny, bo bierze udział w ważnych procesach.

Skoro pełni on taką  istotną funkcję, dlaczego jest on „złym cholesterolem”?

Powód jest prosty, odkryto że jego nadmiar koreluje z występowaniem chorób serca. Nadwyżka cholesterolu  ldl odkłada się w komórkach ścian tętniczych, tworząc złogi, zwane blaszkami miażdżycowymi. Doprowadza to do zwężenia tętnic wieńcowych, co z kolei przyczynia się do występowania chorób serca.

Co jest przyczyną zbyt dużej ilości „złego cholesterolu” LDL i jakie są jego normy?

Na ilość tego złego związku w organizmie może wpływać wiele czynników. Może to być nadwaga, palenie papierosów, przewlekły stres, a także zła dieta oraz podłoże genetyczne.

Jeżeli jesteś osobą relatywnie zdrową, nie zagrożoną występowaniem choroby serca Twój poziom „złego cholesterolu” powinien być niższy niż 160 mg/dL. Jeżeli jednak jesteś obarczony ryzykiem występowania choroby serca np. przez historie chorób członków rodziny, Twój lekarz może chcieć, aby ta wartość była jeszcze niższa.

Czy da się obniżyć poziom „złego cholesterolu” bez stosowania leków?

Bez obaw, stężenie tego złego czynnika we krwi w większości wypadków da się obniżyć w sposób niefarmakologiczny. Aby tego dokonać, należy podjąć odpowiednie kroki i wyeliminować potencjale  zagrożenia. Oto jak tego dokonać:

  1. Pozbądź się nadwagi  i wprowadź zdrową dieta – Nadwaga nie tylko zwiększa ryzyko chorób wieńcowych, ale także może korelować z wysokim poziomem LDL. Badania dowiodły, że zrzucenie nawet małej ilości zbędnych kilogramów (5 -10%) może obniżyć poziom LDL. Inne badania pokazały, że spożywanie określonego rodzaju pożywienia również jest pomocne. Produkty które posiadają niską zawartość tłuszczy nasyconych i są bogate w błonnik obniżają zły cholesterol.
  2. Bądź aktywny/a – Ćwiczenia poza tym, że pomagają zrzucić zbędne kilogramy, to także bezpośrednio pomagają utrzymać poziom cholesterolu w normie – szczególnie tego złego. Bieganie, jazda na rowerze, pływanie wszystkie te aktywności mogą obniżyć frakcję LDL nawet o 10%.
  3. Rzuć palenie – Palenie papierosów wpływa negatywnie nie tylko na zbyt dużą ilość złego cholesterolu LDL, ale także zmniejsza ilość tego „dobrego” HDL. Badania pokazały, że w momencie gdy osoba rzuca palenie, jej wyniki badanej krwi automatycznie się poprawiają.
  4. Pij alkoholUmiarkowane spożywanie alkoholu może obniżyć poziom LDL od 4% do 8%Uwaga: najnowsze badania pokazują, że spożywanie alkoholu nie ma tak dużego wpływu na frakcję LDL jak sądzono; umiarkowana ilość alkoholu nie ma większego wpływu, ani na podwyższenie, ani na obniżenie poziomu LDL (tak jak i cholesterolu całkowitego). Za to wynik badanej grupy osób potwierdził, że umiarkowane picie alkoholu podwyższa poziom dobrego cholesterolu HDL. Umiarkowane czyli jeden drink dziennie w przypadku kobiet i jeden lub dwa dziennie w przypadku mężczyzn. Typowy drink zawiera ok. 340 gram piwa i ok. 140 gram wina. Jednak picie więcej niż dwa alkoholowe drinki dziennie nie będzie się równać większej poprawie stanu zdrowia. Badania pokazały, że picie więcej niż dwóch alkoholowych drinków dziennie, może właściwie zwiększyć szansę choroby serca. 

Kategoria: Cholesterol | 11 komentarzy


11 komentarzy na temat “Cholesterol LDL – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć”

  1. ola dnia wrz 4, 2012 | Odpowiedz

    ja mam ldl 82 co to oznacza doradzcie mi coś

  2. RWD70 dnia lis 9, 2012 | Odpowiedz

    Problemem nie jest sam choresterol a przyczyny jego powstawania. Jak narazie badania są w powijakach, a każde nowe, które utrąca dochody producentów leków, są wygłuszane. Jeżeli masz wysoki choresterol, to jest informacja że coś jest nie tak z twoim odżywianie. Jeżeli rozwiążesz ten problem poziom choresterolu również wróci do normy. W żadnym wypadku nie należy używać leków. To jak leczenie bólu głowy tabletakmi przeciwbólowymi.

  3. bolo dnia gru 14, 2012 | Odpowiedz

    ja mam ldl -23
    hdl-37
    cholestero-73
    trojglicerydy-79
    jak widac ma za niskie poziomy chyba tego cholesterolu nie iwem o czym to swiadczy chudy nie jestem tlusto lubie zjesc to fakt

  4. Marcin dnia sty 24, 2013 | Odpowiedz

    Witam,
    nigdy nie mialem problemow z cholesterolem. Niedawno zmienilem diete na bardziej zdrową (jem wiecej owocow i warzyw (szczegolnie dużo jablek)) ostatnio zrobilem badania i wyszlo 131 LDL na 100!

  5. leon dnia mar 5, 2013 | Odpowiedz

    Nie słyszałem by ktoś piwo lub wino ważył na wadze przed wypiciem. Ilość określa się objętością , wyrażoną np. w mililitrach.

  6. mm dnia mar 13, 2013 | Odpowiedz

    Mam podwyższony choresterol otrzymałam lek lipanthyl supra 215 czy mam go zacząć używać czy w inny sposób go unormować bo podobno jak zacznę to końca życia

  7. Ja5 dnia kw. 28, 2014 | Odpowiedz

    Ja od trzech lat biegam a od 8 miesięcy mam treningi wysiłkowe i wytrzymałościowe, na dodatek zawsze się dobrze odżywaiałam, papierosów nie palę, alkoholu także nie, mam prawidłową masę ciała i dziś odebrałam wyniki badań i mam wysoki cholesterol całkowit 244 a zły cholesterol LDL 166. Ja czegoś tu nie rozumiem. Mój mąż ma nadwagę, pali, pije piwo codziennie, prowadzi siedzący tryb życia i ma świetne wyniki badań. Dodam , że mam dopiero 30 lat. Dlatego nie ma reguły.

  8. rum 72 dnia paź 1, 2014 | Odpowiedz

    Tego dobrego cholesterolu mam w normie ale złego 700. Dlaczego?

  9. Marzena dnia lut 7, 2015 | Odpowiedz

    Mam pytanie: o czym świadczy poziom LDL równy 65 przy cukrzycy? Wiem, że diabetycy t.1 mają niższe LDL, ale żeby aż tak? Czy tak niski LDL może czymś grozić?

  10. ela dnia mar 11, 2015 | Odpowiedz

    To tak jak mój. Przyczyną wysokiego cholesterolu jest codzienny stres, m.in. z powodu jego codziennego piwka, domyslam się,że moze i niezbyt wielkiego zainteresowania zwykłą szarością życia.

  11. zbyszko dnia mar 20, 2015 | Odpowiedz

    ludzie co to za stek bzdur w artykule, nie ma żadnego złego i żadnego dobrego cholesterolu… jest tylko JEDEN cholesterol, a ldl i hdl to tylko rodzaje „transportu” tegoż cholesterolu. Normy też są wzięte z sufitu , idealna norma to 250-260 , no ale cóż lekarzy się błędnie szkoli, w efekcie czego mamy lekarzy konowałów. Tyle.

Prześlij Komentarz