Cholesterol HDL – dobry sprzymierzeniec Twojego serca

Wielu z nas kojarzy cholesterol z czymś bardzo złym i wywołującym choroby. Jednak niewiele osób wie, że istnieje również dobry cholesterol. Nazwą tą określamy bardzo pożyteczne lipoproteiny HDL o dużej gęstości (ang. high density lipoproteins).

Wyobraź sobie, że lipoproteiny HDL są jak policjanci, którzy chronią Twój organizm, wyłapując szkodliwy nadmiar lipoprotein LDL – o niskiej gęstości (ang. low density lipoprotein), zuchwale płynących w Twoich tętnicach i odprowadzają je do wątroby, gdzie szkodliwe cząsteczki zostają zutylizowane

W ten sposób dobry cholesterol HDL zapobiega odkładaniu się nadmiaru tłuszczu na ścianach naczyń krwionośnych i uniemożliwia tworzenie się blaszek miażdżycy, chroniąc nas przed chorobami serca. Im więcej dobrego cholesterolu w organizmie tym lepiej i mniejsze prawdopodobieństwo występowania chorób serca.

Od czego zależy poziom cholesterolu HDL?

Jest wiele czynników, które wpływają na cholesterol HDL. Jednym z nich jest podłoże genetyczne. W rodzinach gdzie frakcja HDL jest niska występuje więcej chorób serca niż u reszty populacji, zaś rodziny z wysokim poziomem cholesterolu HDL cieszą się dłuższym życiem, a częstotliwość występowania ataków serca jest u nich dużo niższa.

Cholesterol HDL jest wyższy u osób szczupłych, regularnie ćwiczących i niepalących. Estrogen również działa korzystnie na ilość tego związku, co tłumaczy dlaczego kobiety generalnie mają wyższy poziom cholesterolu hdl od mężczyzn.

Dobra wiadomość jest taka, że poprzez podjęcie odpowiednich kroków sami możemy zwiększyć ilość dobrego cholesterolu hdl w naszym organizmie.

Jak podnieść poziom HDL?

Po pierwsze należy zmienić styl życia na zdrowszy. Wprowadzenie ćwiczeń i aktywności ruchowej, pozbycie się nadwagi, rzucenie palenia – wszystko to podniesie poziom dobrego cholesterolu HDL, a także zadziała zbawiennie na inne aspekty Twojego zdrowia. Po drugie trzeba zmienić złe przyzwyczajenia żywieniowe i zacząć się zdrowo odżywiać. Bardzo pomocna może być dieta niskocholesterolowa.

Co ciekawe udowodniono, że regularnie ale umiarkowane picie alkoholu, również pomaga zwiększyć ilość dobrego cholesterolu. Szczególnie zalecane jest czerwone wino. Umiarkowane czyli jeden drink dziennie w przypadku kobiet i jeden lub dwa dziennie w przypadku mężczyzn. Typowy drink zawiera ok. 340 gram piwa i ok. 140 gram wina. Jednak picie więcej niż dwa alkoholowe drinki dziennie może negatywnie obić się na naszym zdrowiu. Badania pokazały, że picie więcej niż dwóch alkoholowych drinków dziennie, zwiększa szansę choroby serca.


Kategoria: Cholesterol | 18 komentarzy


18 komentarzy na temat “Cholesterol HDL – dobry sprzymierzeniec Twojego serca”

  1. kanaka dnia kw. 24, 2012 | Odpowiedz

    A ja odżywiam się zapewne prawidłowo bo mam poziom HDL na poziomie 65. Podobno za duży. Ale przy moich 67 latach to nie martwię się. Poziom cukru w normie a Całkowity cholesterol to równe 200. A dieta. Hm. Nikt nie uwierzy żadnej diety. Redukcja cukrów do minimum a dużo tłuszczy zwierzęcych. Ot cała tajemnica.

  2. Wawa dnia lip 10, 2012 | Odpowiedz

    Jak podwyższyć HDL? Mam 43,7, poniżej wymaganego 65. Całkowity 175,5, „Zły” 110 – przydałoby się obniżyć. Ale ja mięsa jem mało i tylko chude, smażenie tylko na oleju, masła praktycznie nie używam, margaryn też, do sałatek oliwy nie dodaję, bo nie lubię, lubię mleko. Gimnastyka co drugi dzień lub częściej, bardzo długie spacery (6 – 8 km). Tendencja do tycia, ale cukrzycy nie mam. I tak często choruję, w tym nerki i serce. Nie wiem jednak, co jest przyczyną a co skutkiem HDL i jak zapobiegać? Mam 64 lata, kobieta. Awersja do alkoholu. Będę wdzięczna za wskazówki.

  3. Remigiusz dnia lip 10, 2012 | Odpowiedz

    Udowodniono, że największy i najszybszy wpływ na zwiększenie poziomu dobrego cholesterolu HDL ma aktywność fizyczna. Ty jesteś aktywna, więc ja bym tutaj stawiał na poprawki w diecie. Nie lubisz oliwy, to spróbuj olej lniany najlepiej Budwigowy, ma dużo omega-3 (ponad 10 razy więcej niż zwykły) – działa bardzo dobrze na serce i wiele rożnych schorzeń. Najlepiej go jeść z twarogiem chudym i jogurtem naturalnym oraz owocami lub warzywami (pomidory ogórek szczypiorek itp.). Jeżeli lubisz mleko, to staraj się żeby to było mleko jak najbardziej odchudzone najlepiej 0,5% tłuszczu. Dodatkowo włącz do diety płatki owsiane, siemię lniane, ryby i dużo warzyw. Smaż na oleju rzepakowym, jest do tego najlepszy. Wszystkie te zabiegi powinny pomóc Ci podwyższyć cholesterol HDL do wymaganego poziomu.

  4. kasia dnia lip 26, 2012 | Odpowiedz

    MAM 36 LAT DIETA TAKA SOBIE,JEM DUŻO CIEMNEGO PIECZYWA,LUBIĘ PIWO,JESTEM PRZY KOŚCI A DOBREGO CHOLESTEROLU MAM 75 A ZŁEGO 70.CZYLI RÓŻNIE TO BYWA Z TĄ DIETĄ.

  5. ola dnia wrz 4, 2012 | Odpowiedz

    ja odebrałam wynik badania hdl-direct 56,8 ldl -direct 82 co to oznacza poradzcie mi coś ja mam 37 lat i jestem takim wynikiem zaskoczona

  6. Remigiusz dnia wrz 4, 2012 | Odpowiedz

    Ola, to oznacza, ze wszystko w normie, nie ma się czym martwić. HDL zbliżony do 60 mg/dL i LDL poniżej 100 mg/dL, to bardzo dobry wynik. Mieścisz się w idealnych przedziałach. Dla kobiet wynik HDL 45 mg/dL i powyżej to bardzo zdrowy poziom, natomiast LDL poniżej 100 mg/dL znacznie zmiesza szansę choroby serca. Zerknij na normy

  7. Iza dnia wrz 12, 2012 | Odpowiedz

    Witam! Odebrałam dzisiaj lipidogram i trochę się przestraszyłam moim HDL- wynosi 92,7 (norma podobno 35-65). Wiem, że wysoki HDL jest pożądany, ale co oznacza aż tak podwyższony poziom? Jestem bardzo aktywna fizycznie- ćwiczę siłowo, do tego cardio (jestem instruktorem fitness), często piję wino ;), staram się zdrowo odżywiać, ale bez przesady. Dodam tylko, że LDL wynosi 111,8 (norma 100-129), TG 68,5 (norma 40-165). Martwić się? Nigdzie nie mogę znaleźć info o zawyżonym HDL. Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam

  8. Remigiusz dnia wrz 12, 2012 | Odpowiedz

    Iza
    Można Ci tylko pogratulować tak dobrego wyniku. Norma HDL dla kobiet:
    60 mg/dL (1.56 mmol/L) i powyżej – Wysoki poziom cholesterolu HDL. Uważany jest za bardzo zdrowy. Nie doszukałem się wielu badań, które mówiły by, że wysoki poziom HDL przy jednoczesnym dobrym poziomie LDL i cholesterolu całkowitego był szkodliwy. Jedyne badania jakie znalazłem, które mówiły o zagrożeniu wysokim cholesterolem HDL odnosiły się do sztucznego podbijaniu poziomu hdl lekami testowanymi dawno temu. Ty swój wysoki poziom HDL, jak sama piszesz, zawdzięczasz dużej aktywności ruchowej (wielu biegaczy ma wyższy poziom HDL od średniej), dobremu odżywianiu i spożywaniu alkoholu, a może jeszcze genetyce(bo ona tez ma wpływ). Wszystkie te rzeczy podwyższają poziom HDL i powodują, że jesteśmy zdrowsi (poza alkoholem w dużych ilościach). Dlatego ja bym się nie martwił.

  9. Łukasz dnia paź 27, 2012 | Odpowiedz

    Witam, prosze o interpretacje wyników ,

    przed dwoma miesiącami zrobiłem sobie lipidogram i wyniki wyszły nastepujace;
    Cholesterol całkowity 155,7 mg/dl 114 – 200 norm.
    HDL 36,17 mg,dl 35 – 70 norm.
    LDL 97,87 mg,dl do 135 norma
    Trojglicerydy 108,31 mg,dl do 150 norma.
    tydzien pozniej trafilem do szpitala , gdzie z powodu choroby bylo malo ruchu i obiady szpitalne.leżałem 1,5 miesiąca.
    Tydzień wcześniej coś mnie tchneło i zrobiłem sobie wyniki kontrolne i troszecze sie zdziwilem:

    Lipidogram z 22.10.2012

    Cholesterol całkowity 198,92 dl
    HDL – 39mg,dl
    LDL – 131,44 dl
    Trojglicerydy 142,17

    Z czym moze byc zwiazany wzrost cholesterolu?
    Prosze o interpretacje wyników 🙂

  10. Patrycja dnia lis 12, 2012 | Odpowiedz

    Hahaha ale to bzdury napisane w tym artykule…Ludzie nie sluchajcie bzdur. Pomyslcie przez chwile. Nasza watroba produkuje choresterol, i produkuje go tyle ile nasze cialo wymaga. Poza tym, kazda komorka w ciele jest w czesci zbudowana z choresterolu, nasz mozg potrzebuje najwiecej choresterolu, ale tez wszystkie hormony rozrodcze sa produkowane przy obecnosci choresterolu. To normalne, ze z wiekiem choresterol sie podwyzsza bo choresterol nas ochrania przed infekcjami i goi stany zapalne. I wlasnie ten LDL nazywany zlym, chroni nas przed infekcjami…jak jest w ciele stan zapalny to nasza watroba produkuje LDL choresterol i wysyla go zyby zagoic rane, nadmiar choresterolu jest wysylany z powrotem do watroby i nazywany jest HDL. Ale co powoduje te rany i te stany zapalne??!! To tak jakby winic karetke pogotowia za wypadek. Wymysl choreterolu, ze niby jest zly dla nas ludzi to tylko sposob na zarabianie pieniedzy z lekow obnizajacych choresterol, ktore sa bardzo niebezpieczne…Chcecie sie dowiedzic co powoduje stany zapalne w ciele, poczytajcie liste skladnikow na jedzeniu ktore kupujecie…

  11. Patrycja dnia lis 12, 2012 | Odpowiedz

    Wzrost choresterolu jest zwiazany z olejami, konserwantami w jedzeniu, z wynaturzonym jedzeniem, ze spryskiwanym jedzeniem, z chemia w jedzeniu. Jedz i gotuj TYLKO na tluszczu zwierzecym, tak jest to natura stworzyla i ktory ma wszysktie witaminy i skladniki ktore sa cialu potrzebne. Natura nie stworzyla oliji i margaryn…tylko maslo i tluszcz zwierzecy, jajka…Miej swoj ogrodek i swoje warzywa i owoce; a jak nie to jedz ekologiczna zywnosc…uwazaj na kielbasy i wedliny bo sa faszerowane chemia…pamietaj ze jestes tym co jesz…

    Lukaszu, twoj choresterol jest w porzadku. Nie mysl o choresterolu tylko o dobrym odzywianiu sie. Ogranicz cukier i make w diecie…

    Choresterol na chroni i goi, takze wzrost choresterolu bedzie po kazdej operacji , pobycie w szpitalu, po zatruciu, po wizycie u dentysty…

    Wawa – z wiekiem nasz choresterol wzrasta…oleje powoduja choroby serca i raka. Takze nie uzywaj… Smaz na sloninie i na tluszczu zwierzecym. Jedz wiecej miesa chudego i tlustego razem, i jaja bo sa bardzo zdrowe. NIE jedz kielbas i wedlin nafaszerowanych chemia i nieczego gotowego za sklepu. NIE pij mleka, ogranicz cukier i make. Dobrze ze jesz maslo bo jest bardzo zdrowe, ale upewnij sie ze nie ma domieszek oleju roslinnego…Poszukaj zywnosci ekologicznej, produkowanej tradycyjnie…

    kanaka – jakie jest madre starsze pokolenie!!! 🙂

    to nawet dobry srtykul do poczytania: naturopatia-sanatum.pl/cholesterol.shtml

  12. abake dnia gru 19, 2012 | Odpowiedz

    Witam, mam pytanie: mam obniżony poziom dobrego HDL i złego LDL cholesterolu. Co to może oznaczać. Niżej podaje moje wyniki i proszę o podpowiedź:
    HDL- 38,4 (norma >65)
    LDL-86 (norma optumum <100)
    Całkowity cholesterol 137 ( norma 120-200)

  13. kozik dnia paź 2, 2013 | Odpowiedz

    a ja mam ldl 105 a hdl 100 co w sumie 205 ale hdl 100 co to oznacza??

  14. anna-karpowicz-paluch4@wp.pl dnia lut 9, 2014 | Odpowiedz

    mam dobry wyprobowany sposob na zbicie cholesterolu.Oto przepis który gorąco polecam;5cytryn[sok]22zabki czosnku[zetrzeć]zalac 1litr zimnej wody i doprowadzić do wrzenia.Odstawić do ostygnięcia,pić codziennie po 50g.bardzo skuteczne i można tym sposobem się go pozbyć.Pozdrawiam i życzę zdrowia.

  15. XX dnia sty 23, 2015 | Odpowiedz

    Moje wyniki:
    LDL 132 mg/dl (norma: min. 0, max. 135)
    HDL 116 mg/dl (norma: min. 40, max. 60)

    Chciałabym wiedzieć czy mam się cieszyć, czy dążyć do obniżenia poziomu HDL?

  16. asd dnia kw. 16, 2015 | Odpowiedz

    Tak czytam te komentarze i ja nie wiem co wy jecie i co wy robicie i co tak naprawdę jest prawdą. Całkowity 147, HDL 98 i LDL 38. Wpierniczam kotlety wieprzowe (najbardziej lubię jak są tłuste), smażę na margarynie lub smalcu. Lubię słoninę, słodycze. Nie piję, nie palę i nie uprawiam żadnego sportu. Jedyny mój ruch to do pracy, na zakupy. Dodatkowo od około 11 lat jem 1 posiłek dziennie (tylko obiad i później zjem całą tabliczkę czekolady). Waga od lat na tym samym poziomie (od liceum mam 46 kg). Niby robię wszystko „źle” a wyniki badań są idealne (krew, hormony).

  17. grasylla dnia sie 6, 2015 | Odpowiedz

    Mam 160cm i waze 51 kg wiek około 49, nie jem miesa tłuszczów zwierzęcych i zadnych słodyczy ani przetworzonych produktów od lat zero wędlin nawet szynek nic. Tylko warzywa gotowane lub surowe i owoce, ziemniaki. olej lniany rzadko ryby. Ćwiczę co dzień po 15min. Nie lubię alkoholu żadnego wiec nie pijam od wieków. Mój cholesterol całkowity-340mg/dl, LDL-238,6, HDL- 81,5 . Nie będę w żadnym wypadku zażywać statyn przepisanych!!!! jak mogę zwiększyć jeszcze HDL żeby on zniszczył mi LDL . Lub jak obniżyć LDL bez statyn!!! nie tknę tego świństwa to gorsze od sterydow. mam zamiar zacząc znowu jesc płatki owsiane , czerwony ryz, avocado, czosnek , olej kokosowy i ćwiczyć wiecej . Co mogę jeszcze zrobić?

  18. grasylla dnia sie 6, 2015 | Odpowiedz

    Lekarz ocenił, ze mam wysoki cholesterol dziedzicznie ale określił to tylko na podstawie przedstawionych wyżej wyników i rozmowy z pacjentem , to mi się nie zgadza absolutnie wiec czy może mogłabym zrobić badanie na określenie LPa które rzetelnie pokaże czy ten wysoki cholesterol mam w genach w co nie wierze . Wierze ze wszystko można samemu zmienić. Dlaczego lekarz tego nie zlecił? Może miał powód.

Prześlij Komentarz