Normy cholesterolu całkowitego, HDL, LDL i trójglicerydów.

Normy cholesterolu są pomocne w ocenie ryzyka występowania chorób serca. Biorąc pod uwagę normy cholesterolu oraz czynniki ryzyka takie jak: wiek, historia rodziny, palenie, podwyższone ciśnienie krwi lekarz może zinterpretować wyniki badań.

Do oceny ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego wykonuje się badanie nazywane lipidogramem, które obejmuje:

 • stężenie cholesterolu całkowitego,
 • stężenie cholesterolu HDL,
 • stężenie cholesterolu LDL,
 • stężenie trójglicerydów.

Cholesterol Całkowity

Jego wartość pokazuje jaka jest całkowita ilość tłuszczu w Twojej krwi. Według norm które stosuje się obecnie:

Poziom cholesterolu całkowitego
Ocena
Poniżej 200 mg/dL (5.17 mmo/L) Wartość pożądana
200 – 239 mg/dL (5.17 – 6.18 mmol/L) Poziom podwyższony
240 mg/dL (6.21 mmol/L ) i powyżej Wysokie ryzyko chorób serca

Co ważne, w ocenie poziomu cholesterolu nie należy kierować się tylko całkowitą jego zawartością we krwi. Trzeba przyjrzeć się również frakcji HDL, LDL i trójglicerydom, bo one świadczą o jakości tłuszczu, który płynie w Twoich żyłach.

Cholesterol HDL

Jest uważany za „dobry cholesterol”. Jego rolą jest odprowadzenie nadmiaru cholesterolu z organizmu do wątroby gdzie ulega rozpadnięciu. Wyższy poziom HDL niż pożądany uważa się za bardzo zdrowy, ponieważ pełni on funkcję ochronną i zabezpiecza przed chorobami serca. Analogicznie każdy niższy poziom HDL od pożądanego stwarza zagrożenie występowania chorób wieńcowych.

Poziom dobrego cholesterolu HDL
Ocena
Mężczyźni:
Niżnej niż 35 mg/dL (0,9 mmol/L)
Kobiety:

Niżej niż 45 mg/dL (1,2 mmol/L)
Niski poziom HDL – stwarza duże ryzyko chorób serca. Pożądany jest równy lub wyższy od podanych wartości.
60 mg/dL (1.56 mmol/L) i powyżej Wysoki poziom cholesterolu HDL. Uważany jest za bardzo zdrowy.

Trójglicerydy

Poziom trójglicerydów
Ocena
Poniżej 150mg/dL (1.69mmol/L) Norma
150 – 199 mg/dL (1.69 – 2.25 mmol/L ) Graniczny
200 – 499 mg/dL (2.26 – 5.63 mmol/L) Wysoki
Powyżej 500 mg/dL (5.64 mmol/L) Bardzo wysoki

Cholesterol LDL

Często nazywany „złym cholesterolem” są to lipoproteiny, które krążą pomiędzy wątrobą a innymi organami i tkankami w organizmie, transportując cholesterol tam gdzie jest potrzebny. Ustalono że cholesterol LDL jest bardzo ściśle powiązany z rożnego rodzaju chorobami serca, a jego nadmiar jest niebezpieczny dla zdrowia.

Poziom złego cholesterolu LDL
Ocena
Poniżej 100 mg/dL ( 2.6 mmol/L) Optymalny
100 – 129 mg/dL (2.63.34 mmol/L) Powyżej optymalnego
130 – 159 mg/dL (3.36 – 4.13 mmol/L) Graniczny
160 – 189 mg/dL (4.14 – 4.90 mmol/L) Wysoki
190 mg/dL (4.91 mmol/L) i powyżej Bardzo wysoki


Kategoria: Cholesterol | 96 komentarzy


96 komentarzy na temat “Normy cholesterolu całkowitego, HDL, LDL i trójglicerydów.”

 1. krzycho68 dnia kwi 23, 2011 | Odpowiedz

  Witam! Mam na imię Krzysztof, w maju skończę 43 lata, rzuciłem palenie 2 lata temu, paliłem przez 21 lat, od czasu rzucenia papierochów przytyłem ok.12 kg, obecnie ważę 105 kg przy wzroście 178 cm. Nigdy nie miałem problemów z podwyższonym cholesterolem (obecnie 450 mg/dL) i trójglicerydami (obecnie 380 mg/dL) Zawsze myślałem że jak przestanę palić to będę zdrowszy, a widzę że jest inaczej … Czy może mi to ktoś wytłumaczyć???

 2. Remigiusz dnia kwi 23, 2011 | Odpowiedz

  Hej Krzysztof! Chyba nie muszę Ci mówić, że 105 kg przy Twoim wzroście to bardzo duża waga. Mam taki sam wzrost i jestem sobie w stanie wyobrazić jak wyglądasz przy takim wzroście. Wysoki cholesterol we krwi nie jest tylko wynikiem palenia papierosów. Podwyższony poziom cholesterolu powoduje również, a może przede wszystkim nadwaga oraz zła dieta, a także stres, brak ruchu i wysiłku fizycznego. Jak sam zauważyłeś rzuciłeś palenie, a wtedy mógł się nasilić stres, co jest całkiem powszechne i zrozumiałe. Ponadto zacząłeś tyć, a to kolejny czynnik który na pewno przyłożył się do podwyższenia poziomu cholesterolu. Zapewne też dochodzi do tego praca siedząca i brak ruchu i niezbyt zdrowe jedzenie. Tutaj są wszyscy winowajcy wysokiego stężenia tych złych czynników we krwi.

 3. krzycho68 dnia kwi 23, 2011 | Odpowiedz

  Witam Remigiusz! Dzięki za poradę, na pewno wyciągnę wnioski, co do diety- to się zgodzę, smakuje mi piwko, czasem golonko też się przetrąci, stres też mam na co dzień, ale co do braku ruchu to się nie zgodzę, ponieważ pracuję w kopalni pod ziemią jako ratownik górniczy i na brak ruchu i wysiłku zapewniam Cię- nie narzekam.
  Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam i życzę Zdrowych i Wesołych Świąt Wielkanocnych!!! Ja chyba muszę zacząć jakąś dietę…?

 4. włodek toruń dnia maj 20, 2011 | Odpowiedz

  krzycho
  nie o taki ruch chodzi idz na siłownie wejdz na bieznie 3 x w tygodniu minimum 1 godz w szybkim tempie serce minimum 120 uderzen/min bedziesz wtedy spalał tłuszcz z potem wyjda toksyny i dieta MŻ regilarne jedzenie to podstawa 5x dziennie jak zgubisz 10 km soróbuj biegac

 5. mysik dnia maj 28, 2011 | Odpowiedz

  radzę przeczytać w internecie artykuł pt.,,Cholesterol i trójglicerydy”autor:Gromadzki.Jest to wyczerpujący temat tekst:co jeść.Bierz ziołowy cynarex,który obniza całk.chol. i trójglicerydy.Nie daj sobie wcisnąć tabletek chemicznych na cholesterol! Sam dasz radę obniżyć poprzez: odżywianie,schudnięcie i codzienne ćwiczenia[najlepsze pływanie,rower,marszobieg.].Codziennie jeść pestki z dyni i słonecznika[nieprażone!],pić 2 łyżki oliwy z oliwek,jeśc często leczo z warzyw,rybę po grecku .Nie jeść: naleśników,ciast,ciastek,wafelków,placków-tzn. wszyskiego,co w swoim składzie zawiera jednocześnie cukier,mleko i jajka.

 6. Bogas dnia cze 21, 2011 | Odpowiedz

  Witajcie, mam 45 lat. Od 12 lat biorę prochy na cholesterol i trójglicerydy. Normy cholesterolu są celowo zaniżane (obecnie 190) przez koncerny farmaceutyczne, które łapią na nie klientów do końca życia. 200 do 250 to NORMA dla ludzi po czterdziestce, zdrowo żyjących, aktywnych fizycznie, ciężko pracujących, uprawiających sport i fitness. Do 250 nie ma co histeryzować (nie piszę o „leżakowcach” i „pilotach” naciskających guziki na kontrolerach TV :)) ). Waga też jest dziwnym czynnikiem, bo żyją szczuplutkie jak anorektyczki kobietki, które mają niebotyczny nadmiar cholesterolu (ponad 300), a aktywne grubaski (nie przeżerające się tylko po prostu takie genetycznie) mają wskaźniki poniżej nawet wyśrubowanych norm. W większości przypadków za cholesterol i trójglicerydy odpowiada genetyka (relacja z wiekiem). Jesteśmy biomechanizmami (inaczej mówiąc – wielkimi kombinatami biochemicznymi) i jak się zepsuje jakiś regulator wydzielania trójglicerydów i cholesterolu, to nie ma „mamo przebacz” i żadna modlitwa nie pomoże. Zwykle tak zostanie do końca życia, chyba że ktoś nie musi pracować i będzie trzy/cztery godziny dziennie spędzał na fitnesie – aerobiku, bieżni, rowerze stacjonarnym, jodze, siłowni, itp. i jadł jak królik – ALE TO TEŻ WYSTARCZA TYLKO NA KILKA MIESIĘCY!!! Potem organizm się przyzwyczaja i znowu podwyższa ciśnienie, cholesterol i trójglicerydy (tak niezbędne zresztą dla fitnesowców nośniki energii). Przeżyłem to na sobie. Niestety, zdrowe życie jest bardzo ważne, ale chemia często niezbędna i staje się naszym najlepszym przyjacielem (jak ja jej nie cierpię i chętnie bym rzucił, ale nic innego nie działa).
  Pozdrawiam cholesterolowców.

 7. zbychu dnia paź 4, 2011 | Odpowiedz

  Witam ja warzyłem 114 kg i wzrost 184 poziom trujglicer/ miałem 470 przez 3 miesiące ważę obecnie 95 kg i poziom 245 ale to walka djeta ale bardzo prosta nie jem smarzonego hleba i ziemniaków ale za to wiele inych żeczy jak kogoś interesuje proszę piszcie na emaila mam 49 lat

 8. jacwar dnia paź 4, 2011 | Odpowiedz

  Mam 59 lat. Po 20 latach palenia – 2 paczki dziennie, bez filtra i 10 na czczo – rzuciłem to dziadostwo. Nie, nie od razu, udało mi się dopiero po kilkunastu próbach. Z braku papierosów zacząłem żreć kilogramami cukierki. Przytyłem 12 kg. Cholesterol skoczył mi do 370 a trójglicerydy do 700 !!! Skończyłem ze słodyczami, nie palę od 20 lat. Jem dwa razy dziennie, to jest dieta zbliżona do śródziemnomorskiej. Zbliżona, bo nie przesadzam z rybami, tłusty karczek też się trafi. Oliwa z oliwek, olej lniany poniżej 10 stopni !!! Mało węglowodanów, zero cukru i słodyczy. Chleb pełnoziarnisty, kasza gryczana. Po dwóch latach badanie krwi – cholesterol 230, trójglicerydy 100, ciśnienie 130/80. Nie stosujcie totalnego oszustwa w postaci tabletek zbijających cholesterol. A propos mitu o cholesterolu – moja żona przy poziomie 160 ma już zaawansowaną wieńcówkę i wciśnięte w serducho trzy stenty. Lekarze i wzmacniające ich marne zarobki potężne kocnerny farmaceutyczne robią nam od lat wodę z mózgu w tym temacie. U niej przyczyną były papierosy palone w dużych ilościach i stres. Pozdrawiam i życzę wytrwania.

 9. tess dnia paź 17, 2011 | Odpowiedz

  Mam 55 lat i duże stresy z córką, cinie możemy dojść do porozumienia, i co prosze Państwa mam zły choresterol LDL 171,zaś choresterol CAŁ 247,wyczytałam ze duży wpływ ma stres, cóż dostosuję się do poleceń
  JACWARA,ZBYCHA, BOGASA,REMIGUSZA, KRZYCHA, gdyż macie Panowie doczynienia z tym problemem.Jak ja sobię poradze to zobaczę, nie bedę brać chemii ,tylko naturalne sposoby,wiem ze to stres u mnie tak zadziałał, często boli mnie w mostku.Dzięki za porady .

  pozdrawiam tess

 10. seba dnia paź 25, 2011 | Odpowiedz

  witam mam 35 lat dzisiaj odebrałem badania cholesterol 402 trójglicerydy 683 jestem załamany co robić to jakaś msakra ważę 85 kl.wzrost 178cm

 11. crycha dnia paź 28, 2011 | Odpowiedz

  Zbychu, jeszcze został Ci prof. Miodek, bo jednak na coś chorujesz.

 12. Lukasz UK dnia paź 29, 2011 | Odpowiedz

  siemanko moi drodzy mam na imie Lukasz rzuciilem palenie (palilem 15 lat)i spadam na wadze a cholesterol spada rowniez. pamietajcie o najwazniejszym odstawcie gazowane napoje, najgorsza jest cola, duzo naturalnych sokow najlepiej kupowac grapefruity lub pomarancze i samemu przeciskac w domu :-) Cholesterol czesto idzie w parze z nadcisnieniem wiec naturalne soki pomoga w obu przypadkach. Bylem u lekarza w Polsce jakies 12 miesiecy temu wtedy zorientowalem sie ze mam problemy z cholesterolem (mieszkam w UK), po badaniach dowiedzialem sie ze najlepsze beda tabletki…. Wrocilem do UK i skonsultowalem sie z lekarzem i kategorycznie odradzil mi leki, mam 31 lat powiedzial ze w tym wieku zmiana diety i poprawa kondycji fizycznej poprzez troche wiecej ruchu powinna przyniesc poprawe nawet po3 miesiacach. Podobnie jak Krzysiek mam 178 i wazylem ok 100kg, od czterech miesiecy nie pije gazowanych napoji tylko naturalne soki i duzo wody nie mniej niz 3L dziennie waga spadla do 87kg i leci w dol. pamietajcie jesli macie taka mozliwosc o spozywaniu ryb w swojej diecie im wiecej tym lepiej powodzenia trzymam kciuki za wszystkich. Pozdrowienia. Czasem leki sa niezbedne ale sprobojcie zmienic diete i troche ruchu to czasem pomaga.

 13. robo78 dnia lis 10, 2011 | Odpowiedz

  witam dzisiaj odebralem wyniki i trojglicerydow mam 904 jestem w szoku co robic?? cholesterol mam 290 a cisnienie 185/110 masakra jestem przerazony.

 14. deli12 dnia lis 15, 2011 | Odpowiedz

  Aja Anna Gaweł mam cholesterol 610,
  Trójglicerydy 1300. i normalnie jeszcze ZYJE.

 15. Adam84 dnia lis 16, 2011 | Odpowiedz

  Ja mam odwrotnie i nie wiem czy to problem. Cholesterol całkowity 110, HDL 47, LDL 49 !! Trójlicerydy 68. Czy może być za mało LDL? Prawdopodobnie to przez moją dietę – wegańską. Ja może doszedłem do dolnych skrajności i mam pewne obawy ale wielu z Was ta dieta na pewno pomoże plus trochę ruchu np. rower.

 16. Krzysiek36 dnia sty 27, 2012 | Odpowiedz

  Witam,
  mam 36 lat (kończę w kwietniu) i tak: wzrost: 176 cm, waga 99 kg( na liczniku było już nawet 110 kg), HDL – 42, więc mało, czyli nie za dobrze, bo to dobry cholesterol, ale! LDL – 109,4, całkowity 169, Ttójglic. 88, więc ogólnie rewelka. Z jednym wyjątkiem, podwyższone ciśnienie(w skokach nawet 180/110 mi się zdarza), a to wiadomo ze stresującej roboty, ale gdzie w tych czasach nie ma stresu w pracy? Oczywiście nadwaga wynika z siedzącej pracy. Czasami w porywach coś ćwiczę, ale nieregularnie, więc się nie liczy. Co do diety natomiast, to nawet przy mojej wadze, stresie, siedzeniu itp., można mieć dobre wyniki. Jak zawsze jest jeden warunek: dieta optymalna dla Ciebie! Nie dajcie się nikomu omotać. Ja jem prawie, podkreślam, prawie wszystko, ale w odpowiednich PROPORCJACH!, i nigdy się nie przeżeram, i nie ma mowy o jedzeniu po godz. 20, i to przy założeniu, że spać idziemy o północy (minimum 4 godziny przed snem ostatni posiłek). Oczywiście nikogo nie zaskoczę, jeśli napiszę, że największy udział w mojej diecie ma zielenina, wszelkiego rodzaju owoce, warzywa, uwielbiam sałatki vinegret, itp. Ale również nie unikam mięsa i chleba białego z umiarem, czyli max 3-4 kanapki dziennie. Mięsko jem prawie codziennie, ale wieprzowe może z dwa razy w tygodniu (chudy schab, lub mielone w formie pulpetów na parze, ale z lekkim sosikiem jogurtowo-majonezowym lub pomidorowym), dużo różnego drobiu – to mój ulubiony rodzaj mięsa – (indyk, gęś, kaczka, kurczak), wołowina czasami, no i ryby przynajmniej dwa razy w tygodniu (zero panierki, lepiej usmażyć na 1 łyżce oliwy z oliwek), jak najmniej tłuszczu i cukru, sól z umiarem przy wysokim ciśnieniu. Podoba mi się dieta wysokobiałkowa, dodatkowo bogata w wapń z produktów mlecznych (jogurty do bólu, twarogi chude, pasty twarogowe, musli na mleku) i oparta na dostarczaniu organizmowi dużo witaminy C ze świeżych napojów Marwita, albo robionych własnoręcznie. Nie muszę pisać, że nigdy nie paliłem, no może jak miałem 7 lat, ale rodzice skutecznie wybili mi to z głowy, alkohol okazjonalnie, ale bez przesady, człowiek nie wielbłąd 😉 I pamiętajmy, że najważniejszy jest dzienny bilans energetyczny. Nie wolno zjeść więcej niż się spali, czyli tyle, ile tak naprawdę potrzeba do normalnego funkcjonowania. A najbardziej mi się podoba, że nawet śpiąc spalamy około 500 kalorii 😉 Od niedawna chodzę na saunę i jeszcze walczę z moim umysłem, ale prawdopodobnie zwycięży zdrowy styl życia i zapisuje się na tenis stołowy, bo w jako nastolatek tłukłem ile wlezie. Generalnie, jeśli myślicie o jakimś ruchu, to na Boga, róbcie tylko to, co wam sprawia przyjemność, albo przypomnijcie, jaką frajdę sprawiało kiedyś, u mnie ten sposób zaczyna działać :) i na koniec nigdy się nie poddajcie. Każda kolejna próba jest lepsza niż żadna, wiem to po sobie, jak w życiu, w końcu się uda 😉

 17. iwona dnia lut 18, 2012 | Odpowiedz

  Dzięki za te słowa o próbach, tyle razy próbowałam rzucić palenie i za każdym razem porażka ale wierzę, że kiedyś nadejdzie zwycięstwo.

 18. hononey dnia lut 19, 2012 | Odpowiedz

  Fruktoza podwyższa poziom cholesterolu, czyli uważajcie na owoce!

 19. ANNA52 dnia lut 28, 2012 | Odpowiedz

  Od kilku lat moje wyniki cholesterolu są w normie a HDL powyżej normy.Aktualnie
  Całkowity cholesterol -172
  HDL -79 -norma 65
  LDH -82
  Trójglicerydy -65

 20. wiktoria dnia mar 12, 2012 | Odpowiedz

  4 marca skonczylam 61 lat dzisiaj odebralam wyniki cholesterol calkowity 242 trojglicerydy 119 co wy na to cisnienie 120na 80

 21. sarah54 dnia mar 13, 2012 | Odpowiedz

  Droga Wiktorio . Jesteśmy z tego samego rocznika , ja też mam 61, lat skończone, ja dzisiaj byłam u lekarza , Bałam się bo raczej zawsze miałam podwyższony Cholesterol , a dzisiaj pani dokt, mnie mile zaskoczyła, Trójglicerydy mam na dzień dzisiejszy 105 Cholesterol ogólny mam 166 , ciśnienie w granicach twoich , bo 130 na 80 , Ale ja mam Cukrzycę typ2 od 5-ciu m-cy .Sama sobie stwierdziłam [zaczełam mierzyć cukier] i okazało się ,ze krzywa cukrowa jest za wysoka …A żaden lekarz nie wierzył mi jak prosiłam o skierowanie na krzywą cukrową, wzrostu mam 158cm, a ważę 56 kg, [ raczej wygląd 40-to latki] a mimo to Cukrzyca przyszłą prawie z nikąd, Zgłoś się na krzywą cukrową, Twoje trójglicerydy są prawie Super , a Cholesterol-powinien nie przekraczać 200 [ ogólny,,, ] nie ma co czekać , życie jest bardzo krótkie .. Pozdrawiam ciebie serdecznie i życzę Zdrówka ,,,,

 22. daria102 dnia mar 31, 2012 | Odpowiedz

  Witam!
  Ksiązka prof. med. Waltera Hartenbacha „Mity o cholesterolu”obrazowo pokazuje, do jakich metod ucieka oraz jak daleko może posunąć się przemysł farmaceutyczny produkujący leki obniżające poziom cholesterolu we krwi, by pozyskać lekarzy do przepisywania ich pacjentom. Książka ta podsumowuje treść licznych prac naukowych znanych na całym swiecie europejskich oraz amerykańskich naukowców, specjalistów od cholesterolu, oraz opisuje wyniki ponad 6000 badań przeprowadzonych przez autora.Szczególnie zgubne skutki niosą ze sobą rozpowszechniane na całym świecie przez ów przemysł spreparowane statystyki. Wygląda na to, że większość lekarzy przyjmuje je do wiadomości bezkrytycznie. Dlaczego? Otóż nieprawdziwe dane na temat norm stężenia cholesterolu we krwi stwarzają lekarzom możliwość, by uczynić z każdej osoby „dożywotniego pacjenta”. Wszystkie istotne przykłady, mające przemawiać na korzyść obniżania poziomu cholesterolu, jednoznacznie i zgodnie potwierdzają, że:
  1. Cholesterol nie ma żadnego wpływu na rozwoj miażdżycy czy zawał serca.
  2. Wysoki poziom cholesterolu we krwi wiąże się z dłuższym życiem oraz rzadszym wystepowaniem chorób nowotworowych.
  3. Obniżanie poziomu cholesterolu we krwi wiąże się z częstszymi zgonami oraz nasila wystepowanie chorób nowotworowych.
  Na całym świecie przyjmuje się, że średnia wartość stężenia cholesterolu dla osoby dorosłej wynosi 250 mg/dl. Poziom ten waha się w zależności od obciążenia organizmu, a u 20% ludności wynosi 300 mg/dl i więcej. Zawsze jest korzystną oznaką wzmożonej witalności organizmu. Równie niedorzeczne są twierdzenia, jakoby istniał rzekomo dobry cholesterol HDL i zły LDL. Otóż prawda jest taka, że HDL i LDL nie są wogóle cholesterolem lecz pochodnymi substancjami bialkowymi, czyli proteinami. Mają właściwości wchlanianialipidow (tluszczów), w tym cholesterolu, po to, by umożliwić ich transport w organiźmie. Frakcja lipoproteinowa HDLpobiera cholesterol pochodzący z pożywienia i odprowadza jego nadmiar z komorek do wątroby, ktora przekształca go w 80% na produkcję kwasow żółciowych, a mniej więcej w 20% na tworzenie wlasnego cholesterolu. Frakcja LDL (low density lipoproteines) o niskiej gestości, przyjmuje natomiast utworzony w wątrobie cholesterol (mniej więcej 80% cholesterolu powstaje w wątrobie, a ok. 15% pochodzi z dostarczonego organizmowi pokarmu) i rozprowadza go do biliardów naszych komórek. Ten właśnie transportowany przez frakcję lipoprotein LDL cholesterol, to podstawowa substancja wyjściowa do tworzenia się hormonów sterydowych w znacznym stopniu regulujących przebieg procesow przemiany materii.Zawartość cholesterolu we krwi w znacznej mierzeregulowana jest przez wątrobę, która zgodnie z potrzebą zwiększa lub obniża jego produkcję. Stąd też, poprzez odpowiednią dietę, można ją jedynie nieznacznie i krótkoterminowo obniżyć lub zintensyfikować, max. o 5%. Obniżanie za pomocą leków swojego dobrego cholesterolu jest ZBRODNIĄ.
  Pozdrawiam serdecznie i zainteresowanych odsyłam do książki.

 23. nebiru dnia kwi 6, 2012 | Odpowiedz

  Uwaga. Wysoki poziom cholesterolu to jeden z podstawowych objawów choroby hashimoto (autoimunologiczne zapalenie tarczycy). Zanim zaczniesz walkę z cholesterolem sprawdź czy nie jesteś chory. Mnie się wydaje że w przypadku tej choroby walka z cholesterolem to walka z wiatrakami. U mnie żadna zmiana diety cholesterolu nie obniżyła. Może się mylę i może to tylko mój przypadek, ale tarczyce zbadac warto.

 24. halinkap55 dnia kwi 13, 2012 | Odpowiedz

  DZIWNE TO WSZYSTKO Z CHOLESTEROLEM. NIE DBAM O DIETĘ, WAŻĘ PONAD MIARĘ (O WIELE ZA DUŻO). NATOMIAST WYNIKI MAM SUPER. WSZYSTKIE, KTÓRE DOTYCZĄ CHOLESTEROLU MAM „PO ŚRODKU”. O CZYM TO ŚWIADCZY ? PANI DOKTOR POWIEDZIAŁA, ŻE TO GENY.

 25. Grażka dnia kwi 18, 2012 | Odpowiedz

  Dlaczego suma HDL i LDL nie jest równa ilości cholesterolu całkowitego?

 26. Krzysiek dnia kwi 22, 2012 | Odpowiedz

  Witam serdecznie ,

  No ja się zaniedbałem całkowicie , bo mimo , że nie mam jakiejś wielkiej nadwagi (194 cm – 108 kg) to jak dwa miesiące temu zobaczyłem swoje wyniki to się przestraszyłem :( . Cholesterol całkowity 250 i trójglicerydy 450. Sam sobie na to zasłużyłem, bo jedyny ruch jaki przez ostatnie 5 lat wykonywałem, to klikanie myszką i kręcenie kierownicą a najlepszym warzywem był schabowy.

  Od miesiąca totalnie zmieniłem sposób odżywiania i codziennie próbuję się ruszać – choć trochę ale jednak (szybkie 30-40 minutowe spacery). Nawet zainwestowałem w hantle :)
  A , że mam szybką przemianę materii to w te dwa miesiące bez specjalnego napinania się udało mi się zrzucić 11 kg.
  Do tego lekarz przepisał mi liphantyl supra na obniżenie trójglicerydów a na cholesterol Atoris (ale ten odstawiłem po 3 dniach bo widziałem podwójnie)

  Jutro idę odebrać wyniki badań i wiem , że będę się bał w nie spojrzeć. Mam nadzieję , że choć trochę spadły

 27. kornas72 dnia kwi 24, 2012 | Odpowiedz

  mam 40lat 180cm i 98kg wyniki;cholest.cal.269 HDL31 Triggli.198 Po takich wynikach lekarz od razu przepisal mi leki i powiedzial ze bez nich sie nie da.Co o tym sadzice?

 28. Remigiusz dnia kwi 24, 2012 | Odpowiedz

  kornas72 to zastanawiające jak dzisiaj lekarze szybko przypisują leki bez proponowania pacjentom przejścia na inna dietę. A to właśnie niezdrowa dieta jest główna przyczyną wysokiego cholesterolu we krwi. Twój problem da się wyeliminować odpowiednimi produktami spożywczymi: bogatymi w błonnik, zawierającymi małą ilość niezdrowych tłuszczy, odpowiednią ilością węglowodanów złożonych oraz aktywnością fizyczną. Szkoda, że tego lekarz Tobie nie zaproponował, bo masz zwyczajnie nadwagę. Ja przy Twoim wzroście ważę 85 kg (muskularna budowa). Kompletnie nie rozumiem jaki jest sens proponowania przez lekarzy leków na cholesterol przy jednoczesnym akceptowaniu wysokiej otyłości u pacjenta. Co z tego, że obniżysz cholesterol, jak to właśnie otyłość jest najpewniej jego przyczyną, a sama otyłość jest większym zagrożeniem dla zdrowia niż wysoki cholesterol …

 29. Remigiusz dnia kwi 24, 2012 | Odpowiedz

  Grażka
  Ponieważ cholesterol całkowity nie jest to suma HDL+LDL.

  Aby obliczyć poziom cholesterolu całkowitego należy podzielić liczbę trójglicerydów przez 5, a potem wynik ten dodać do sumy HDL i LDL.

  Zatem:
  Cholesterol całkowity = trójglicerydy:5 + HDL + LDL

 30. młoda kobieta dnia kwi 26, 2012 | Odpowiedz

  witam mam 23 lata 161 wzrostu i około 70 kg wagi(we wrześniu 2008 roku ważyłam ponad 92kg) nie całe 2 i pół roku temu urodziłam dziecko 20 kwietnia tego roku miałam robione badania trójglicerydy 172.43mg/dl cholesterol 253.08mg/dl HDL 58.9mg/dl LDL 159.73mg/dl czyli podwyższone wartości co państwo proponują?największy problem stanowią słodycze zapewne ale nie potrafię się bez nich obejść oraz palenie (ograniczam w zależności od dnia wypalam od 5-15 papierosów) żyję w ciągłym stresie(wychowywanie dziecka zajmowanie domem próby znalezienia pracy-jak na razie bezskuteczne :/) jak obniżyć te wartości?warzywa i owoce występują w mojej diecie ale nie 5 razy dziennie.
  Za odpowiedzi dziękuję :)

 31. monia dnia maj 8, 2012 | Odpowiedz

  Mam 55 lat, wzrost 162 waga 60 kg, od dziecka jestem przyzwyczajona do jedzenia glownie warzyw, owocow, ryb, sledzi. Uprawiam sporty – rowerek, aerobik, basen No i co z tego skoro moj cholesterol jest zawsze pomiedzy 240-290, natomiast trojglicerydy zawsze ponizej 100.
  Moim zdaniem taka jest moja „uroda” i juz.
  Serce mam zdrowe,przebadane. Nie pije alkoholu,papierosy rzucilam dawno temu.
  Co robic w takiej sytuacji? brac prochy i bogacic koncerny farmaceutyczne???. Mam bardzo stary wykaz norm krwi i wierzcie mi kiedys normy byly zupelnie inne, wyzsze od obecie obowiazujacych, wiec co sie zmienilo?
  Nie dajmy sie zwariowac, przeciez tu chodzi nie o nasze zdrowie ale o kase. Zycze wszystkim dobrego zdrowia zwlaszcza tego psychicznego

 32. Ewa dnia maj 27, 2012 | Odpowiedz

  Witajcie!Mam 45 lat,8 lipca 2011 roku zrobiłam pierwsze badanie cholesterolu (całkowity-263,ldl-198,hdl-48),30 września następne badanie,po zastosowaniu lekkiej diety (całkowity-262,ldl-197,hdl-48)a potem zastosowałam bardziej drastyczną dietę no i po tym 21 pażdziernika 2011r. rewelacja-całkowity 168,ldl 35,hdl 116.W międzyczasie zaliczyłam kardiologa,badanie Holtera-mam arytmię.Niepokoi mnie ldl,ponieważ powinien być wyższy.Następne badania będę robić na początku czerwca,ponieważ pani doktor powiedziała,że najlepsze wyniki wychodzą po pół roku.Wkurzyłam się bo mi wyszły złogi cholesterolowe na oczach.Prawdopodobnie podwyższył mi się zły cholesterol,powiedzcie czy po zastosowaniu znowu diety ta zmora z oczu mi zniknie???

 33. maria dnia cze 9, 2012 | Odpowiedz

  Witajcie.
  Weszłam na stronę z ciekawości,co też piszą Ci którym serduszko w którymś momencie odmówiło posłuszeństwa,tak jak mnie.
  Zrobiłam sobie rekonesans, w przeciągu tygodnia poszłam do dwóch lekarzy,żeby się zorientować co tak naprawdę w tym medycznym świecie piszczy.
  Lekarz na kasę chorych nie dał skierowania na żadne badania,choć go o to poprosiłam.Mogę sobie zrobić badania prywatnie jeśli mam taką potrzebę.
  Natomiast na wizycie prywatnej dostałam skierowanie na tyle badań,że chyba 100zł nie wystarczy.Może mam chorą wątrobę,cukrzycę, nerki, tarczycę etc.
  Po takim doświadczeniu, za które zapłaciłam sporo, stwierdzam, że nasi lekarze to bardziej grabarze niż uzdrowiciele.
  dbają abyśmy byli narodem sfrustrowanych kalek,które garściami połykają leki.
  Prawie każdy lekarz ma dzieci,chce żeby dobrze żyły i zarabiały na nieszczęściu innych.Tym samym musimy chorować, choć nie chcemy.

 34. maria dnia cze 9, 2012 | Odpowiedz

  jeszcze jedna sprawa.Zapytałam lekarkę jaki powinien być poziom cholesterolu?
  Usłyszałam, że dla mnie 60-70 czegoś tam, dla zdrowego człowieka 120.

 35. patrix dnia cze 21, 2012 | Odpowiedz

  Witam mam pytanie:
  w ciągu 4 mc zmieniły mi się wyniki:
  trójglicerydy z 216 na 187
  hdl 37 na 48
  ldl- 152 na 154
  Czy to jest dobry kierunek ? bo ldl się zwiększył
  a cholesterol całkowity wzrósł z 215 do 239
  pozdrawiam i dzięki za odpowiedz.

 36. cin dnia lip 12, 2012 | Odpowiedz

  Mam 33 lata, waga i wzrost w normie, nie palę, nie piję alkoholu, wszystko super, jedynie do czego mogę się przyczepić to mam stresującą pracę.
  Moje wyniki:
  – Cholesterol całkowity 244 od 5 lat w tych granicach
  – HDL 47
  Tróglicerydy- 73
  – LDL 182

  Mam abonament w Medicover i wszyscy rozkladają ręce, nie sa w stanie mi pomóc bez leków,chodze na basen, ćwiczę, b. zdrowo jem.

  Idealne ciśniene krwi.

  Podobno to taka roda, reszta wyników super. Trzeba chyba z tym żyć i nie dać sobie wcisnąć leków przed 60- siątką, bo i lekarze i firmy farmaceutyczne zrobią wszystko byśmy je kupowali, wiem bo pracowałem w takiej firmie.

 37. Atena dnia lip 16, 2012 | Odpowiedz

  Cholesterol obnizyłam stosując nalewke czosnkowa tzw. tybetanska i rezultat jest zadowalajacy.Po miesiacu stosowania juz sa pierwsze pozytywne rezultaty.Troche cierpliwości i będzie dobrze.NIE siegajcie od razu po tabletki…

 38. darek dnia lip 17, 2012 | Odpowiedz

  witam podaje sposob na pozbycie cie holesterolu mialem 260 teraz 230 trojglicerydy 140 obecnie 80 omega 3 brac dziennie 1 kapsulke 1000 i czosnek jeden zabek co 2 dni lub czosnek w tabletkach dobre jest tez picie siemie lniane na czczo pozdrawiam

 39. rapid dnia lip 30, 2012 | Odpowiedz

  witajcie :)
  mam 35 lat od 12 lat choruje na cukrzyce typI. ostatnio robiłam badania mi. cholesterol gdzie: cholesterol całkowity mam 171,8 triglicerydy 81,6 cholesterol LDL 78,8 zaś podwyższony mam cholesterol HDL 76,6.
  Co to oznacza – bo trochę niepokoi mnie to
  Basia z Sobkowa

 40. Hania Ania dnia sie 2, 2012 | Odpowiedz

  Dzień dobry…mam takie pytanie mój cholesterol,to 230 przy chorobie tarczycy..jak się pozbyć i czy jest to też związane z chorobą ,którą wymieniłam.Pozdrawiam bardzo serdecznie:)

 41. orion616 dnia sie 10, 2012 | Odpowiedz

  Witam,
  przyłączam się do opinii Darii, koniecznie przeczytajcie książkę prof.Hartenbacha „Mity o cholesterolu”.
  Mam 59 l., waga ok. 60, ogólnie czuję się dobrze,
  uprawiam sport rekreacyjnie /rower, nordic walking, zimą narty, specjalne ćwiczenia mięśni dna miednicy które wpływają na ogólną sylwetkę, zapobiegają różnym schorzeniom kręgosłupa, stawów, obniżaniu narzadów, nietrzymaniu moczu,przerostowi gruczołu prostaty u facetów, itp.,/ stosuję suplementy diety.
  Do lekarza nie chodzę, ale za namową przyjaciółki „zrobiłam” badanie krwi – właśnie odebrałam wyniki:
  Cholesterol całkowity 7,29 norma 3,1-5,21
  HDL /dobry/ 1,70 0,77-2,19
  LDL 5,10 0,00-3,5
  Triglicerydy 1,17 0,40-1,54

  Lekarka oczywiście, bez dyskusji ordynuje Atoris – po jednym badani! Nawet nie che mi się tego komentować!
  Pozdrawiam wszystkich
  Małgorzata

 42. Roma dnia sie 16, 2012 | Odpowiedz

  W ocenie zagrożenia miażdżyca najważniejszy jest stosunek : cholesterolu całkowitego do cholesterolu HDL. Po podzielenia tych wartości powinno wyjść 5 lub poniżej ( im mniej niż 5. Tym lepiej) Czasami osoby z wysokim chol. Całkowitym wcale nie są zagrożone jeżeli HDL jest wysoki. Tak więc do kalkulatorow i do liczenia. Tylko niektórzy lekarze maja tego świadomość . Nie dajcie sie zwodzic .Powodzenia. Ja mam wysoki chol.calkowity 252 ale HDL 110 ,natomiast mój mąż ma calkowity 200 lecz HDL 34 i to on jest bardziej zagrożony.

 43. Ewa VENTER, Wrocław dnia sie 18, 2012 | Odpowiedz

  ODCHUDZANIE PRZY NADWADZE / OTYŁOŚCI: INTELIGENTNE, TAKIE POLECAM. *****

  1. Jemy niskotłuszczowo czyli: INDEKS ŻYWIENIOWY, TJ. IŻ PRODUKTU.

  2. Niskowęglowodanowo, a zatem: NISKIE WĘGLOWODANY, TJ. DO 26% WZROSTU.

  PUENTA TO, IŻ PRODUKTU:
  Organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie.

  ELIMINUJEMY TZW:
  WYSOKIE WĘGLOWODANY, TJ. OD 26,01% WZROSTU.

 44. waaatak dnia wrz 12, 2012 | Odpowiedz

  A ja mam pytanie troszkę z innej beczki, czy osoby starsze z cholesterolem >250, które dostają jakieś tabletki na jego obniżenie są na nie skazane do końca życia czy może po pierwszym kroku z tabletkami wystarczy odpowiednia dieta?

 45. zdzicha1953 dnia paź 5, 2012 | Odpowiedz

  dzisiaj odebrałam wyniki
  cholesterol cał. 187
  cholest. HDL 42
  cholest.LDL 88
  Trójglicerydy 357
  Mam przepisane tabletki Atorvasterol 40 mg
  do chwili obecnej nie leczyłam się farmakologicznie. Proszę, i pomóżcie czy zacząć się leczyć tabletkami, a może spróbować innych metod?

 46. Marek dnia paź 31, 2012 | Odpowiedz

  Witam mam pytanko dziś odebrałem wyniki poszedłem z ciekawości pale pije piwo no i z pewnością dobrze się nie odżywiamy często kebaby i tym podobne mam 33 lata 185 cm i ok 87kg
  Wyniki to całkowity 214 hdl 57.9 ldl 107,22 trioglicerydy 245 i pytanie czy jest się czym martwić bo z tego co wiem moi znajomi którzy uprawiają sport mieli o wiele wyższy całkowity

 47. Marta dnia paź 31, 2012 | Odpowiedz

  Witam!
  Mam OGROMNY problem. Ale od początku – mam 23 lat, 174 cm wzrostu i 81kg wagi. Oczywiście WIEM, że mam nadwagę i powinnam z nią coś zrobić, jednak w związku z zaburzeniami hormonalnymi idzie mi to trochę trudniej i wolniej, niż innym dziewczynom w moim wieku. Niemniej jednak teraz chodzi mi o coś innego – odebrałam dziś wyniki cholesterolu i jestem przerażona – cholesterol całkowity w surowicy = 318 mg/dl (norma 200 mg/dl), cholesterol HDL w surowicy = 61 mg/dl (norma 40), triglicerydy w surowicy = 391 mg/dl (norma 150 mg/dl), cholesterol LDL = 350 mg/dl (norma 100). Wiem, że muszę jak najszybciej zjawić się u lekarza rodzinnego, jednak do piątku zdążę zwariować i zdiagnozować u siebie dziesięć śmiertelnych chorób, na które z pewnością umrę jeszcze przed końcem tygodnia :/ Czy ktoś mógłby mi napisać, co konkretnie te wyniki oznaczają i jak mam je poprawić?
  Pozdrawiam,
  M.

 48. TataSwinkiPeppy dnia gru 7, 2012 | Odpowiedz

  Mam 36 lat, 67 kg i 170 cm wzrostu.

  Ćwiczę pół godziny-godzinę dziennie, nie palę, wypijam 3-4 piwa dziennie i więcej w piątek.

  Jem golonkę, boczek, wołowinę, szynkę, najczęściej smażone na maśle klarowanym… ale jem to z sałatkami z ogromną ilości oliwy, cytryny (soli tez…), sera białego i koziego. Twarożek, kabanosy, ryba i kura tez. Unikam węglowodanów (oprócz tych w cytrynie i piwie :-) bo wódka mi nie służy) w jakiejkolwiek postaci. Zero cukru.

  Chol calkowity – 170
  HDL – 92
  Trogi – 50
  LDL – 68

  Można jeść i pić jak chlop… tyle że bez ziemniaków, panierki, makaronu, hamburgerów (z bułką), pizzy mąki i chleba (akurat potrafię przygotować makaron, pizzę i chleb bez mąki ale to wymaga trochę pracy).

 49. joma dnia gru 10, 2012 | Odpowiedz

  u mnie spad cholesterol bez żadnej diety z 260 (całe życie taki miałam chyba) do 189, LDL 110, HDL 59 dzięki stosowaniu witaminy C 1000 mg – raz dziennie oraz Bilobil 80 mg – 1 raz dziennie. Po czterech miesiącach łykania tabsów samo się wyregulowało. Inne, które brałam raz dziennie, na to wpływu raczej nie miały: B komplex, koenzym Q10, multivitamina, trochę lecytyny..wiec polecam z serca tę metodę. Wynik badania potwierdziłam, a podczas pobierania krwi, to krew aż sikała – zrobiła się rzadsza. Kiedyś była taka jak zupa pomidorowa :)

 50. joma dnia gru 10, 2012 | Odpowiedz

  podaj mi przepis na te dania bez mąki:)

 51. MARYJA dnia gru 19, 2012 | Odpowiedz

  NIE PRZERAZAJCIE SIE WYSOKIM CHOLESTEROLEM,JA MAM 324,A CISNIENIE IDEALNE ,ZADNYCH TAMLETEK ,LEKARZ PORADZIL MI JESC DUZO MARCHWI ,I WYPLUCZE NADMIAR ,A POWODEM PODWYZSZONEGO U MNIE JEST ,TZ,SA HORMONY .POZDRAWIAM

 52. Szaradzista dnia sty 2, 2013 | Odpowiedz

  Mam 56 lat, przy wzroscie 178 cm, 80 kg ,
  odebralem wyniki:
  HDL- 87
  LDL- 185
  Trojglicerydy- 155
  Jem wszystko, duzo tluszczy zwierzecych i cukru.
  Niepokoi mnie stan EBV-EBNA-IgG > 600

 53. Szaradzista dnia sty 2, 2013 | Odpowiedz

  Oraz EBV-VCA-IgG 475 E/ml
  hemoglobina -12,9
  erytrocyty -4,3
  leukocyty -5,6

 54. Ola dnia sty 21, 2013 | Odpowiedz

  Tak śmiesznych komentarzy jak na tej stronie to jeszcze nie widziałam. Bardzo wesoło. Jak w grupie wsparcia „cześć, jestem Remigiusz paliłem 30 lat papierosy” hahahaah. Cholesterol 200-250 to jest norma dla ludzi w wieku średnim, tak jak ktoś napisał. Nie on jest niebezpieczny a jednoczesne występowanie nadciśnienia, bo kiedy ciśnienie jest za wysokie uszkadzane są ściany naczyń i wtedy dochodzi do powstawania miażdzycy a że wysoki cholesterol często idzie w parze z nadciśnieniem (otyłość) to powstał skrót myślowy cholesterol-miażdżyca. Osoby, który żyły najdłużej na świecie miały, wg dzisiejszych norm, o wiele za wysoki cholesterol. Powodzenia.

 55. piter dnia sty 23, 2013 | Odpowiedz

  JAK SIĘ CHCE TO MOŻNA.
  BADANIE 2011-10-18
  1. CHOL. CAŁKOWITY: 284
  2. HDL: 52
  3. LDL – POZA ZAKRESEM
  4. TRÓJGLICERYDY: 586

  BADANIE 2012-05-08
  1. CHOL. CAŁKOWITY : 237
  2. HDL: 72
  3. LDL: 108
  4. TRÓJGLICERYDY: 284

  BADANIE 2013-01-21
  1. CHOL CAŁKOWITY: 165
  2. HDL: 86
  3. LDL: 55
  4. TRÓJGLICERYDY: 120

  PRZEPIS:
  1. OCZYWIŚCIE TABLETKA – JA BRAŁEM LIPANTHYL NAJSŁABSZY.
  2. KONIEC SMAŻONEGO (KOTLET SCHABOWY TYLKO 1 RAZ W TYGODNIU, ZAPOMNIAŁEM O SMAŻONYM KURCZAKU, KARKÓWCE, I WSZYSTKIM CO ZMAŻONE)
  3. KONIEC Z SERAMI ŻÓŁTYMI, PLEŚNIOWYMI I INNYMI.
  4. ZUPA CODZIENNIE.
  5. DUŻO RYB – CO 2 DZIEŃ RYBA NA ŚNIADANIE, KOLACJĘ – ŁOSOŚ WĘDZONY I DUŻO ŚLEDZI, MOGĄ BYĆ NAWET W OLEJU.
  6. NAJWAŻNIEJSZE: ZACZĄŁEM SPRAWDZAĆ ZAWARTOŚĆ TŁUSZCZU W PRODUKTACH, CO MOŻNA ODCZYTAĆ NA KAŻDYM OPAKOWANIU JEDZENIA, POWYŻEJ 15 G/ 100G NIE KUPUJĘ I NIE JEM.
  7. JAK KTOŚ LUBI CHIPSY TO SĄ TAKIE CO MAJA 7G TŁUSZCZU NA 100 G WAGI.
  8. FAST FOOD JEM RAZ NA 2 TYGODNIE JAK MNIE NAJDZIE – ALE TO RACZEJ KEBAB Z SAMEGO MIĘSA DROBIOWEGO, BARANINY
  9. ŻADNEJ COLI, I INNYCH NAPOJÓW SŁODKICH.
  10. I DUŻO CHIŃSZCZYZNY – 2 RAZY W TYGOODNIU.
  11. I ZA BARDZO SIĘ NIE BRAŁEM ZA WYSIŁEK FIZYCZNY GDYŻ MAM PRACĘ, GDZIE JESTEM CAŁY CZAS W RUCHY.
  12. I NIE JEŚĆ GODZINĘ PRZED SNEM.

 56. Roma dnia sty 24, 2013 | Odpowiedz

  Piter przyjmij gratulacje,tak trzymać

 57. PITer dnia sty 27, 2013 | Odpowiedz

  Witajcie. Lektura co nie miara. Trudno o konkluzje ale coś tutaj można wnioskować.

  Ja nie palę, piję umiarkowanie ( max. 2 piwa po południu ), stresu nie mam nie licząc cholerycznego charakteru a ostatnie wyniki ??
  OKROPNE
  Jedzenie moje obfituje w duuuże ilości chleba, mięsa wieprzowego( boczek, żeberka, schab ), rzadko jadam śniadania, jadam nieregularnie i tłusto.

  Cholesterol cał. – 225
  HDL – 30
  LDL – 117
  TrójG. – 450
  Glukoza – 145 ( tydzień wcześniej była 98 a max. wynosiła 102 ).

  Coś mi tu nie gra bo za dnia przy użyciu glukometru wyniki oscylują pomiędzy 85 a 95.

  Lekarze piszą recepty ( jest nawet IDOL który cały dzień różnym pacjentom wypisuje dokładnie tą samą receptę ). Kiedyś dowiedziałem się że mam liche serce , odwiedziłem zatem prywatnie klinikę kardiologiczną w Ochojcu a tam z uśmiechem wskazano mi wyjście twierdząc że wszytko w wynikach jest książkowe.

  Gdzie zatem leży prawda??
  „Veri est alicubi in inter”.

  Nie dajmy się oszukać.

  We wtorek dam znać o kolejnych wynikach z zachowaniem umiaru w jedzeniu dzień wcześniej i odstawię wszelkie alkohole.

  P.S. Dałem się namówić na 215 mg fenofibratu dziennie.

  Jeszcze jedno – Jeszcze nigdy nie usłyszałem od lekarza informacji o tym jak jeść !!
  Nie mylić z pojęciem co jeść?!

  3mcie się w zdrowiu. Odezwę się w przyszłym tygodniu.

 58. Krystyna1954 dnia lut 4, 2013 | Odpowiedz

  Hmmmmm..po przeczytaniu powyższych wpisow mam troszkę…mętlik w głowie,bo w ubiegły piątek bezwzględnie dostałam od mojej lekarki lek o nazwie Tulip na obniżenie cholesterolu,gdyż nie pomogły niekonwencjonalne metody jak np. dwumiesięczna kuracja czosnkowo-miodowo-cytrynowa i mój cholesterol bezkarnie sobie rósł w górę!!!Mam chorobę Hashimoto(niedoczynność tarczycy,przewlekłe jej zapalenie,guzki w obydwu płatach).Zaczęłam oczywiście przyjmować w/w lek,ale wątpliwości mam mnóstwo!!!Pozdrawiam i życzę WSZYSTKIM zdrówka!!!

 59. lesiu dnia lut 20, 2013 | Odpowiedz

  zrobiłem kilka dni temu wyniki,bo nic nie wiedziałem o sobie,tylko się nasłuchałem na temat nadwagi co nie miara.mam 56 lat i moje hdl-48,ldl-112,trójglicerydy-255,całkowity 211.mierzę 178/110kg.do dzisiaj jadłem wszystko,alkohol jak większość .od zawsze trochę biegałem jako sędzia z tą wagą!przez 32lata przytyłem 10kg.cukier mierzę sobie sam od 10lat dla samokontroli,bo w rodzinie byli i są co mają za wysoki cukier.zdarza mi się mieć 150,a jutro 101.od 10-lat nie palę.po wizycie doktor powiedział mi,że powinienem jeść mniej smażonego,a wyniki są zgodne z wiekiem.nie rozumiem tego terminu.życzę zdrowia.

 60. RINO-75 dnia lut 27, 2013 | Odpowiedz

  Witam! A u mnie;
  cholesterol całk.-271
  triglicerydy – 258
  HDL – 40
  LDL – 179.4
  i jeszcze
  bilirubina całk. 1.26
  Mam 38lat
  180cm wzrostu 110kg wagi.
  Lekarz powiedział że wszystko za wysoko, nie wie co zrobić (przynajmniej szczery) i skierował mnie do szpitala na oddział chorób wewnętrznych z rozpoznaniem hyperchlesterolemi. Co dalej wyniknie i jak się potoczy napiszę za jakiś czas.

 61. ostrożna dnia lut 28, 2013 | Odpowiedz

  ja mam 42 lata, cholesterol 320 mg%, TG- 140 mg%. Jadam chudo, fakt, paliłam przez ostatnie 5 lat 1 -1,5 paczki fajek linków/ dz. (od m-ca nie palę).W mojej rodzinie cholesterol 400- 700 to norma. Przeczytałam tą książkę „Mity o cholesterolu” i prawdę mówiąc nie wiem co o tym myśleć. Moja mama zmarła na raka w wieku 59 lat- pół życia spędziła na testowaniu różnych statyn z miernym efektem (250 mg% to był sukces)- miała założone stenty w wieku 49 lat. Ja też uważam, że coś z tym wszystkim jest nie tak- norma cholesterolu jakieś 20 lat temu to 150- 250 mg%- czyżby nastąpiły jakieś zmiany genetyczne w człowieku, że te normy tak nagle spadły ? Na razie nie biorę leków. Czekam- nie wiem na co.

 62. grzes012 dnia kwi 4, 2013 | Odpowiedz

  witam, sądząc po obserwacjach to w dużej mierze zawartośc cholesterolu zależy od indywidualnych predyspozycji człowieka, ja mam 37 lat, 180 cm wzrostu i 75 kg, nigdy nie ważyłem więcej niż 78 kg, jem nieregularnie, piję piwo przed snem i mam stresującą pracę, cholesterol cały czas w normie, oby tak dalej, czytając jednak wpisy poprzedników zwrócę uwagę na napoje, ruch, stres i słodycze,licho nie śpi, życzę wszystkim sukcesów w walce z cholesterolem

 63. jorga69 dnia kwi 16, 2013 | Odpowiedz

  Witam! Mam 69 lat 161cm wzrostu i ważę 87kg,odebrałam dzisiaj wyniki, są dobre wg mnie. Całkowity 256/6,62/, HDL 68/1,77/,LDL 161/4,20/, triglicerydy 133/1,50/. Norma w ubiegłym wieku wynosiła dla cholesterolu całkowitego 250 mg%. Unia chroniąc interesy koncernów farmaceutycznych obniżyła normy na 200 mg%, a obecnie już na 180 mg%. W taki to sposób lekarze do spółki z lobby farmaceutycznym „produkują” chorych, wynajdują choroby , żeby sprzedawać coraz więcej i więcej preparatów. Kilka lat leczono mi ten cholesterol statynami, obniżył się i owszem na 200mg ale od roku przestałam je brać bo na sam widok Simwacardu brały mnie mdłości, a wyniki mam jw. Diety specjalnej nie stosuję ale nie przejadam się. Ruch jest wskazany bo ruch to życie, a więc jakikolwiek byle nie siedzieć. Pozdrawiam wszystkich i życzę zdrowia.

 64. Andy dnia kwi 17, 2013 | Odpowiedz

  Mierzę 183 cm. Ważyłyem parę lat temu 106 kg. Dziś 84 kg (tyle, co w liceum 30 lat wstecz). Dieta – patrz wpis pitera z 23.1.13 (bardzo polecam gril elektryczny typu „gofrownica”). Siłownię zacząłem dopiero po powrocie do prawidłowej wagi. Wcześniejsze próby połączenia siłowni z odchudzaniem dawały odwrotny efekt! Kończę 4. miesiąc siłki. Na pocztku zrobiłem badania krew + skład masy ciała. Walczę z 3-glicer (380 – cel poniż. 100) i tkanką tłuszczową (17,5% – cel poniż. 10%). W przyszłym tygodniu robię znów te badania, zobaczymy (swój cel chciałbym osiągnąć do końca roku).
  Mam w swojej karierze wynik 3-glicerydów 4.000 (cztery tysiące). Z lekarką udaliśmy się do laborantki, ta dobrze pamiętała moją próbkę, na oko widziała „bardzo tłustą surowicę” sprawdzała pięć razy, wykluczyła pomyłkę. Wszystko to chyba przez to, że dzień wcześniej wypiłem 2 drinki z Bacardi i zjadłem 2 kawałki tortu na bitej śmietanie! Jeszcze jedna BARDZO WAŻNA SPRAWA, o której mało się mówi: zaburzenia tarczycy mają bardzo duży wpływ na poziom cholesterolu i 3-glicerydy!!! Chętnie udostępnię mój program odchudzania, oczywiście bezpłatnie. Mój adres elektr.: jansMAŁPAwp.pl

 65. Rocanon dnia kwi 18, 2013 | Odpowiedz

  Witam wszystkich!
  Z uwagi na skłonności zawałowe w rodzinie, zacząłem interesować się poziomem cholesterolu we krwi. Obecnie mam 34 lata i w zeszłym roku wykonałem badanie „Lipidogram „. Okazało się ze cholesterol jest podwyższony:
  całkowity-241mg/dl,
  HDL-44,3mg/dl,
  LDL-180,04mg/dl,
  Triglicerydy-86 mg/dl.
  Zmartwiło mnie to tym bardziej ,że jestem szczupłym facetem, bo przy wzroście 173cm ważyłem 68kg. Postanowiłem coś z tym zrobić zakładając pewne wytyczne. Dałem sobie 3 miesiące na poprawę wyników poprzez zastosowanie diety, zwiększenie aktywności fizycznej i redukowaniu stresu do minimum.
  Dieta.
  Do tej pory odżywiałem się raczej poprawnie, ale jednak trzeba było cos zmienić.
  Z diety wykluczyłem całkowicie:
  Sery żółte, pleśniowe, czerwone mięso, jajka, białe pieczywo, słodycze, ciasta, lody, śmietanę, ogólnie tłusty nabiał, napoje gazowane i słodkie, naleśniki, panierki, masło, margarynę.
  A co spożywałem?:
  olej lniany pity na czczo (dwie łyżki stołowe dziennie), płatki owsiane, jogurty naturalne/kefiry 0% tłuszczu, owoce, warzywa, ryby (makrela, tuńczyk , łosoś), jako wypełniacz – makarony, ryż brązowy, ziemniaki, fasola, kuskus, mięso drobiowe, tylko oliwa z oliwek, orzechy.
  Ogólnie starałem się jeść jak najwięcej surowego, zielonego, stosując np. oliwę do sałatek. Smażenie zastąpiłem gotowaniem lub duszeniem. Zredukowałem picie alkoholu do maks. 1 piwa lub lampki wina dziennie.
  W moim przypadku zależało mi ażeby za bardzo nie stracić na wadze, wiec nie ograniczałem się z węglowodanami. Tak czy inaczej dieta wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami i może stanowić problem, ale czego się nie robi dla poprawy zdrowia.
  Ruch/aktywność fizyczna.
  W tym obszarze również zwiększyłem natężenie. Tak jak juz ktoś napisał wcześniej – wybierzmy dyscyplinę która będzie nam sprawiać przyjemność. Najważniejsze żeby utrzymać regularność. W moim przypadku to squash (polecam-bardzo dynamiczny sport i niesamowicie rozładowuje stres), ćwiczenia fizyczne/siłowe.
  Unikanie stresu. Tak naprawdę stres wyniszcza cały organizm, wiec staram się unikać go jak ognia a jeżeli się pojawi, to maksymalnie szybko go redukować. Pewnie stwierdzicie łatwo powiedzieć – trudniej wykonać…tak macie racje to poważne wyzwanie ale jest to możliwe. Nauczyłem się kontrolować poziom stresu, bo wiem ze to podstawa ażeby cieszyć się długim życiem. Tak wiec gdy stres was dopadnie, pomyślcie ze nie warto, uświadomcie sobie w jakim jesteście stanie i próbujcie go zmienić.
  Podsumowanie.
  Utrzymałem wysoka dyscyplinę w powyższych założeniach. Głównie dlatego ażeby stwierdzić na ile skutecznie można się bronić naturalnym sposobami.
  Po trzech miesiącach powtórzyłem badanie. Oto wyniki:
  całkowity-156mg/dl,
  HDL-38,9mg/dl,
  LDL-102,48mg/dl,
  Triglicerydy-71 mg/dl.
  Jak widzicie nastąpiła duża poprawa. Jestem zadowolony że podjęty wysiłek przyniósł wymierny rezultat. Trzymam za Was wszystkich, którzy mierzą się z podobnym problemem.

 66. piki dnia kwi 18, 2013 | Odpowiedz

  Witam a może da ktoś propozycje diety mam 179 cm i 116 kg pozdrawiam-oczywiście złe wyniki

 67. Rocanon dnia kwi 24, 2013 | Odpowiedz

  Witaj Piki.
  Moze napisz jak wyglada Twoj tryb zycia (odzywianie, ruch,), to pozwoli sie nam odnies i doradzic.
  Pozdrawiam.

 68. Leon dnia maj 1, 2013 | Odpowiedz

  Mam 40 lat w sumie pierwszy raz zrobiłem sobie wyniki na trójglicerydy.
  Cholesterol całkowity-282mg/dl,
  HDL-62 mg/dl,
  LDL-202,48 mg/dl,
  Trójglicerydy-95,2 mg/dl.

  Aktywność mam średnia, sporo stresu, dietę tłuszczowo-proteinową z niską zawartością węglowodanów.

  Nie przejmuje się cholesterolem bo norma 200 mg jest zaniżona. Normalna to 250/350.
  Cholesterol mamy zaprogramowany genetycznie i na niewiele zadadzą się długofalowo próby jego obniżania.
  Najwięcej cholesterol powstaje z jedzenia węglowodanów. Żadne badania nie potwierdzają bezpośredniego przełożenia spożycia tłuszczy nasyconych a wzrostem chole.
  Niski cholesterol potrzebny jest koncernom farmaceutycznym, zaczynają w USA bredzić o poziomie 100!!
  Tym samym 100 % populacji chorej.
  Niski cholesterol to krótkie życie, brak regeneracji, mózg składa się w 60 % z tłuszczu a duża część to właśnie cholesterol. Tak na marginesie
  „Cholesterol – sterol zwierzęcy, który jest tłuszczem nasyconym, często kojarzonym ze schorzeniami naczyniowo – sercowymi (zwłaszcza gdy jego frakcje LDL występują w nadmiarze), jest ważnym składnikiem mózgu. Odpowiednia i wystarczająca jego ilość jest wytwarzana w organizmie, stąd rzadko jest wykorzystywany ze źródła jakim jest pokarm. ”

  Więc ja sobie cholesterolu nie obniżam.
  Zapytajcie tych którzy tabletkami sobie obniżają cholesterol jak się czują.

  Pozdrawiam

 69. grabarz dnia maj 12, 2013 | Odpowiedz

  Drogi Leonie życzę Tobie dużo zdrowia.
  Z mądrości które tu wypisujesz odczytuję że chcesz koniecznie zagrać główną rolę na pogrzebie…

 70. piotrek dnia maj 15, 2013 | Odpowiedz

  to ja pobije wszystkich ja mam triglicerydow 2300 , cholesterolu 267 i jakos zyje ale ostro juz sie lecze i dieta i co powinienem byc w ksiedze rekordow guinessa mam 33 lata 77 kg 170 cm wzrostu

 71. Archi dnia maj 17, 2013 | Odpowiedz

  Witam, chłop 21 lat.
  Cholesterol całkowity 346,
  LDL 247
  HDl 80
  Trójglicerydy 99
  Pewnie jutro umrę bo jak mozna miec tak wysoki cholesterol w tym wieku! Duży cholesterol- dłuższe życie, mały- krótsze życie i nagła śmierć. Dalej wspierajcie mafie farmaceutyczną, moze niedługo zejdą do 80, wtedy i dzieci bd musiały brac statyny. I interes kwitnie!

 72. grabarz dnia maj 19, 2013 | Odpowiedz

  Do Piotrka i Archego – nie ma reguły bez wyjątków…na wszelki wypadek polecam wasze dusze Panu..

 73. lusia dnia cze 4, 2013 | Odpowiedz

  proszę przeczytać artykuł pt. ,,Cholesterol i trójglicerydy” autor: S.Gromadzki.Wiele cennych wskazówek dla chcących obnizyc cholesterol.Znany mi facet ok. 50 lat w ciągu 3 m-cy tak poprawił sobie wyniki za pomocą odpowiedniego odżywiania, kilka razy w tyg. pływał.I schudł 6 czy 7 kilo , bo miał małą nadwagę.Pierwsze wyniki to -chol. całkowity-296 a po 3 miesiącach 234, HDL 26,po 3 m-cach 50.Trójglicerydy chyba 230 ,a potem ok.90.Najmniej się zmniejszył LDL.Ale b. bliski normy.Firmy farmaceutyczne wciskają ludziom kit z tym cholesterolem,aby kupować ich statyny-tulipy i takie tam.A dawniej była norma do 240 chol. całkowitego. Teraz będą niedługo mówić ,że 100,jeśli juz nie mówią. Jest ziołowy cynarex, co obniża całkowity i trójglicerydy,ale nie należy pic alkoholu, który wybitnie podwyższa trójglicerydy.Nie jeść nic , co zawiera w swym składzie jednocześnie ,mleko, cukier i jaja-bo to b. podwyższa cholesterol!!!!Trzeba jeść tłuszcze roślinne codziennie,np.oliwa z oliwek, pestki z dyni, słonecznika.I ruszać się codziennie.Przy nadwadze samo schudnięcie o minimum 8% wagi poprzedniej już obniży cholesterol i poprawi stan naczyń.Nie dajecie się złapać w szpony farmaceutów.Sami dacie radę poprawić swe zdrowie.Każdy ,kto ma cholesterol poniżej 300 nie powinien brać żadnej chemii, bo sam da z tym radę przy odrobinie dyscypliny: schudnięcie, niepalenie, zero alkoholu,codziennie ruch i odpowiednie odżywianie.Do tego może być ziołowy cynarex. I do przodu.

 74. lusia dnia cze 4, 2013 | Odpowiedz

  do Piotrka 15 maj—- pewnie pijesz dużo alkoholu i stąd te trójglicerydy.Spróbuj przez dłuższy czas zero alkoholu i powtórz badanie.Przed badaniem 14 godzin nie jeść.

 75. grabarz dnia cze 5, 2013 | Odpowiedz

  Kto sam się leczy poradami Lusi żyć długo nie musi…

  Człowiek umiera zawsze na końcu swojego życia.

  – Dawid J. Hermet

 76. chora dnia cze 22, 2013 | Odpowiedz

  A ja powiem tak:Od miesiąca jestem leczona statynami ( Lambrinex 40mg ) oczywiście byłam przeciwna pastylkom…..wyniki które zadecydowały o włączeniu statyn to : Cholesterol całkowity 7.4 ( 3.1-5.2)
  HDL 0.96 ( 1.0-2.1)
  LDL 4.53 norma do 3.50
  Trójglicerydy 6.28 ( 0.40-1.54)
  Mam 52 lata nadwagi nie mam,prowadzę siedzący tryb życia i jestem b. nerwowa diety nigdy nie stosowałam,jadłam to na co miałam ochotę i u lekarza nie byłam 30 lat ! jedyne co zażywałam to był lek zobojętniający kwasy żołądkowe pod nazwą bioprazol.A co skłoniło mnie do pójścia do lekarza?zwykłe badania takie,które wymagane są do przyjęcia do pracy i wtedy „wyszedł” cholesterol..Morfologię mam idealną….Oczywiście przeszłam na dietę,zrezygnowałam całkowicie z cukru i słodyczy,ograniczyłam węglowodany…jem kefir z musli plus orzechy włoskie..filet z indyka na parze plus warzywa i jeden ziemniak…dwie do czterech kromek chleba bez masła ale z wędzonym filetem z indyka plus pomidory,ogórki lekko posolone i polane jogurtem naturalnym…Po tygodniu stosowania diety i przyjmowaniu statyn nie muszę zażywać już bioprazolu ( nie mam męczących kwasów) czuję się o wiele lepiej i lżej…Palę e-papierosa z zawartością 18mg nikotyny wypijam jedna kawę dziennie ale z płaską łyżeczką cukru ( jest to jedyny cukier który używam w ciągu dnia) plus odchudzona śmietanka do kawy.Posiłków dziennie zjadam aż 5…śniadanie kefir z musli i otrębami owsianymi,drugie śniadanie kromka chleba filet z indyka i sałatka pomidor ogórek i jogurt naturalny…obiad jarzyny filet z indyka , dużo zieleniny i wszystko gotowane na parze.podwieczorek dwie kromki chleba oczywiście bez masła i margaryny z filetem z indyka i np. musztarda…kolacja kefir i musli.Do picia gorzka herbata z cytryną ( można się przyzwyczaić)Na badanie wątroby idę za dwa tygodnie ( statyny „niszczą” wątrobę) a kontrola cholesterolu na zlecenia lekarza prowadzącego ( prywatnie mnie nie stać)…o wynikach poinformuję..acha do tego wszystkiego zażywam jeszcze omega3 cardio z czosnkiem,czosnek obniża ciśnienie.
  Pozdrawiam

 77. mimi dnia sie 6, 2013 | Odpowiedz

  pocieszę Was. To nie alkohol wpływa na wyniki cholesterolu. Mam chol 170, HDL 44, LDL 98, TRI 142 i 40 kg nadwagi, bo ważę 107kg. Ale wyniki zawsze mi się poprawiały po odstawieniu nabiału (sery!) i mięsa. Teraz tego w ogóle nie jem od 3 miesięcy. Z alkoholu najczęściej piję czerwone wino. Wszystkie wyniki w normie – nigdy czegoś takiego nie widziałam!

 78. Magda dnia sie 7, 2013 | Odpowiedz

  Mam 55 lat wzrost 164, waga 62 kg. Badania jakie zrobilam dla potrzeb badan okresowych w pracy pokazuja podwyzszony cholestelor i tak: cholestelor całkowity 6,5 mmol/L, HDL -1,47,Trójglicerydy – 1,32, LDL- 4,43 / wszystko w jednostakch mmol/L/. Zmartwiłam się, nie piję alkoholu, nigdy nie paliłam ale za to dużo stresu.Codziennie pieszo ide 5 km, ruchu tak średnio, praca w biurze. Uwielbiam słodkości /ciasteczka/,ale nie słodzę ani kawy ani herbaty, jem wszystko ale z umiarem, mało i często. Nie byłam jeszcze u lekarza ale jestem przeciwna przyjmowaniu leków na obniżenie cholesteloru.Tutaj przeczytałam dużo cennych uwag, pozstałe wyniki / potas, glukoza, badanie krwi, magnez/, wszystko w normie. Czy Ktoś jeszcze cos mi podpowie. Wszystkim życzę zdrowia.

 79. Grażyna dnia sie 12, 2013 | Odpowiedz

  Moment, gdy zrobisz badania a one wykażą, ze coś masz nie tak z cholesterolem, są zbawienne dla naszego stylu życia. Bo to nieprawda, że jeśli nie wiesz o swoich chorobach, to jesteś zdrowszy. Tak właśnie było ze mną. Jestem okazem zdrowia a poza tym wydawało mi się, ze odżywiam się racjonalnie, więc i powinnam nigdy nie mieć problemów z podwyższonym cholesterolem a jednak… Na pewno istnieją uwarunkowania genetyczne ! Kiedy odczytałam swój wynik badania, przeczytałam komentarz o firmach farmaceutycznych, które celowo wpływają na zaniżenie normy, by mieć większe zyski ze sprzedaży medykamentów. Na tydzień odsunęłam problem, ale później jednak poczytałam coś o dietach. Nie zastosowałam wszystkiego, co w nich wyczytałam, ale w ciągu kilku miesięcy jednak zmieniłam sporo w swoich zwyczajach. Krzysztof, to, ze masz pracę wymuszającą wysiłek fizyczny, nie powinno Cię zwalniać od ruchu na świeżym powietrzu. To zupełnie co innego. Niektóre młode matki po urodzeniu dziecka denerwują się, gdy ktoś im proponuje więcej ruchu, bo one naprawdę całą dobę ruszają się przy dzieciach. Od tego ruchu bolą je plecy i nogi! a tu chodzi o ruch, który Cię zrelaksuje i wyprostuje sylwetkę. O ruch po powietrzu bogatym w tlen. Wczoraj przeczytałam: twoje serce lubi, gdy jesteś szczupły, pogodny i ruchliwy. Ciągle pracuję nad tym trzecim :) Mnie też się nie chce :) :)

 80. grabarz dnia wrz 4, 2013 | Odpowiedz

  Wiek,otyłość,wysokie choresterole i trójglicerydy to na ogół początek tego równania,którego wynikiem jest śmierć…

 81. renia dnia paź 9, 2013 | Odpowiedz

  Witam i powiem tak mam wysoki cholestelor bo 320
  mówie o ogólnym w tym złego więcej trójglicerydy 110 wszystkiego za dużo.
  Dzytałam książkę o której jest mowa….Wszystko o cholesterolu….i mając te wyniki poszłam do lekarza , oczywiście przepiszemy leki …ale ja zaczełam rozmowę o książce j/w…lekarz zmieszał się i pyta piszemy leki?
  Moje pytanie a p. doktor by brał?
  Nie… choc bym miał 500.
  Wszystko w temacie …nie biorę żadnych leków …ważę za dużo , ruszam się za mało, jem wszystko i czuję się zdrowa…grabarz jeszcze mnie nie interesuje a mam 65 lat i dużo humoru…co Wy na to??

 82. grabarz dnia paź 13, 2013 | Odpowiedz

  W potęgę i prawdomówność lekarzy wierzą tylko ludzie zdrowi. Błędy lekarskie kryje ziemia, słońce opromienia sukcesy…

 83. Chory.sterol dnia paź 27, 2013 | Odpowiedz

  …Im mniej cholesterolu znajduje się w pożywieniu tym więcej wątroba go produkuje. I na odwrót. Synteza cholesterolu przez wątrobę spada, kiedy w pożywieniu jest więcej cholesterolu……
  ……..Dr Uffe Ravnskov, w swojej rewolucyjnej książce „Cholesterol – naukowe kłamstwo” opisał w szczegółach, w jaki sposób prawda o wpływie cholesterolu na powstanie choroby wieńcowej serca została zmanipulowana. Wykazał w niej również, (na podstawie badań, a nie tylko własnego zdania), że cholesterol czy też spożycie tłuszczów nie jest przyczyna miażdżycy. Coraz więcej naukowców i lekarzy również się z tym zgadza…………

 84. grabarz dnia paź 30, 2013 | Odpowiedz

  Głupcem wolno być każdemu, ale podjednym warunkiem – aby nie dawał złego przykładu…

 85. pg dnia lis 18, 2013 | Odpowiedz

  Hej a ja mam 43 178cm 77kg biegam 5 razy w tygodniu biegam 10km w 37,54 odżywiam się bardzo zdrowo z racji że im mniej ważę tym lepsze mam wyniki i co z tego jak mój cholesterol całkowity to 242 mg/dl

 86. Andre dnia gru 23, 2013 | Odpowiedz

  Hej, mam 38 lat, od prawie roku przy rutynowym badaniu wyszło ze mam podwyższony cholesterol 268mg/dl. Nieco sie zdziwiłem bo jestem zdrowy, dobrze sie czuje, jestem szczupły, nie pale, nie przesadzam z alkoholem i w miare dbam o to co jem. Lekarz zalecił diete ale odrazu wspomial ze szczerze watpi czy go zbije do normy i musze sie liczyc ze bede brał statyny. Dieta zbilem do 218 mg/dl, lekarz chial dac leki ale powiedziałem ze na razie sie wytrzymam z tym. Troche o tym poczytalem i powiem ze jestem w szoku! Co sie okazuje, ze norma cholesterolu kiedyś była 240 mg/dl, potem WHO obniżyło norme do 200 a dzis ta norma wynosi już tylko 190 mg/dl. Norma chyba ustalona dla 28-30 latka. Tak duze obinenie normy automatycznie przynosi milionowe zyski koncernom farmaceutycznym bo przecież automatycznie przybywa pacjentów. Ludzie nie dajcie sie nabijać w butelkę i truć aby na was zarabiały koncerny farmaceutyczne. Moj ojciec zażywa statyny od 15 lat, jest po bajpasach i nic mu te statyny nie dały. Wrecz przeciwie zaszkodziły mu bo ma teraz problemy z wątroba, zrobiły sie torbiele a próby wątrobowe poniżej lub na granicy normy. Ja stosuje odpowiednia dietę, trochę sportu i mam gdzieś że mam cholesterol podwyższony. Cholesterol z wiekiem sie podwyższa i jest to normalne, tak jak z wiekiem robią się zmarszczki czy słabną nasze kości. Czy Zmarszczki są oznaka choroby? NIE! sa oznaka coraz starszego wieku. Zdrowia życzę i logicznego myślenia!

 87. Cinek dnia sty 5, 2014 | Odpowiedz

  Witam Mam 36 lat od 12 lat mój Cholesterol wynosi ok 250 stosuję dietę, przyjmuję olej budwigowy tłoczony na zimno… jestem pod opieką lekarzy w Lux Med a wcześniej w Medicover i po wielu badaniach testach… u mnie jedyną przyczyną jest STRES. Jestem Managerem w Korporacji i mogę wybrać zarobic na rodzinę i mieć trochę spokojniej bez środków do życia lub z ograniczonymi lub narazać sie na to co daje nam zycie. Sugeruję wszystkim, wiecej błonnika, wiecej owoców i warzyw, gotowane produkty, ograniczyć cukry proste, nasiona strączkowe, czerwone winogrona ( wcale nie wino) olej lniany np. Oleofarm Budwigowy i moze sie uda. Podziwiam szczerze mojego przedmówcę który potrafi zapanować nad stresem- szanunek.

 88. Karinstanek52 dnia lut 1, 2014 | Odpowiedz

  Witam! Dzis odebralam wyniki, sa w normie i nie zamierzam dorabiac koncernow farmaceutycznych. wierzcie ,ze mi wystrczyl test obciazen,aby zrozumiec jak mam potepowac ze swoim organizmem. Odstawilam na tor boczny cukier/pozywka dla grzybow/,pieczywo, napoje wszelkiej masci zwlaszcza gazowane i slodzone, produkty z maki pszennej. mieso jem rozne lecz nie smazone. Jesli juz robie rybe po grecku to panieruje w mace zytniej.Gdzie sie da wciskam do potraw platki owsiane. Stosuje duzo warzyw, owoce z umiarem ze wzgledu na przewlekle zapalenie blony sluzowej zoladka. stad tez z przetworow mlecznych uzywam tylko jogurt,kefir. Rok temu mialam lekka nadwage, ale dzieki zmianie zywienia zaczelam powoli chudnac. w ciagu roku stracilam 8 kg. Co ciekawe – lekarz/z polecenia/ u ktorego usilowalam leczyc moj chory zoladek serwowal mi kolejne antybiotyki/oraz slono za wizyte/,lecz bez efektu.Nigdy nie poradzil nic na temat diety jaka powinnam stosowac, wiec odpuscilam.dlatego caalkowicie zgadzam sie z wieloa moimi przedmowcami,ze lekarze sa tylko doskonalym narzedziem w rekach REKINOW FARMACEUTYCZNYCH. Oni maja tylko wypisywac nam leki, bo za to jest konkretna GAZA, ktora lekarz otrzymuje od firmy farmaceutycznej. Wniosek, ze musimy uruchomic wlasny umysl i nauczyc sie leczyc samemu, byle nie za pozno. Pozdrawiam wszystkich myslacych podobnie

 89. Adam47 dnia lut 14, 2014 | Odpowiedz

  Witam
  Kilka dni temu odebrałem wyniki moich badań, zlecił mi je lekarz rodzinny po tym jak stwierdził u mnie wysokie ciśnienie 195/120.
  Cholesterol całkowity 269.80 mg/dl
  HDL 31.90 mg/dl
  LDL 91
  Trójglicerydy 1920.0 mg/dl
  surowica mleczna
  Najbardziej zaniepokoiła mnie ta „surowica mleczna” jeśli ktoś wie o co chodzi bardzo proszę o podpowiedź. Za jakiś czas idę znowu do lekarza i jedno wiem na pewno nie dam sobie wcisnąć żadnych tabletek na obniżenie cholesterolu, spróbuję metod naturalnych.
  Pozdrawiam
  Ps Grabarz, który tu wypisuje jest pewnie przedstawicielem jednego z tych koncernów farmaceutycznych i boi się ,że mu dochody spadną

 90. m@rco dnia lut 19, 2014 | Odpowiedz

  słuchajcie jestem w szoku rok temu cholesterol miałem 5,94 a trójglicerydy 2,00 a dziś dostałem wyniki cholesterol 5,19 HDL 1,29 LDL 3,36 a trójglicerydy 1,18 piekna redukcja a wystarczy jeśc więćej warzyw i owoców a mniej mięsa zwłaszcza smarzonego, witamina C codziennie 1000 mg, i codziennie lampka czerwonego wina

 91. vega53 dnia lut 19, 2014 | Odpowiedz

  Witam! Jestem 53 letnią kobietą. Nigdy nie miałam problemu z nadwagą, cholesterol LDL jednak na granicy, wiadomo stres, mięsna dieta i mało ruchu. Od jakiegoś czasu jestem weganką… Wyniki z morfologii mam obecnie prawie idealne – m.inn. cholesterol LDL 2,64 mmol/l, trójglicerydy 1,20 mmol/l. Uważam, że tylko dieta roślinna zapobiega i odwraca choroby, utrzymuje zdrową masę ciała , obniża poziom złego cholesterolu…. Ponadto ruch w dowolnej formie.
  Pozdrawiam.

 92. ika dnia lut 21, 2014 | Odpowiedz

  Witam,przeczytałam wiele zamieszczonych tutaj komentarzy i nie mogę wyjść ze zdumienia. Mam 43 lata,163 wzrostu i ważę ok 56 kg, miesiąc temu rzuciłam papierosy. Aktualne wyniki cholesterolu: 167,HDL 71,9,LDL 78,30,Trojglicerydy 84. Od lat wyniki mam mniej więcej takie, niezależnie od sposobu odżywiania, ilości spożycia alkoholu, palenia lub nie, ruchu lub jego braku. Dodam, że od sierpnia ubiegłego roku jedyną formą ruchu to jest odległość od auta do lokalu i z powrotem. Po rzuceniu palenia nie przytyłam, bo to wcale nie musi iść w parze ;)Od ok. 1,5 roku jestem uzależniona od czekolady, jem codziennie lub max co 3 dzień jak postanawiam ograniczyć słodycze ;)a jem w ilosciach hurtowych :(2 tabliczki to wielkie ograniczenie dla mnie!
  Zasadniczo trudno mówić o zdrowym trybie życia, choć poza słodyczami odżywiam się systematycznie i rozsądnie, raczej nie spożywam weglowodanów (pieczywo, makarony itp. Chcę teraz wprowadzić niewielkie zmiany, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na cukier.
  Reasumując trudno znaleźć w tym wszystkim logikę, bo wielu z Was ma wysoki cholesterol pomimo zdrowego trybu życia- może te normy nie sa tak jednoznaczne i należy bardziej się wsłuchać w potrzeby swojego organizmu zanim sięgniecie po chemiczne preparaty? Jeżeli dokucza Wam złe samopoczucie trzeba sprawdzić inne wyniki,spróbować innej diety, szukać innych przyczyn tego stanu? W wielu punktach zgadzam się z przedmówcami, ale też należy obserwować co Wam konkretnie pomaga a co szkodzi, ja np prawie nie jem owoców, soków nie pijam, jem sporo warzyw, obiady głownie mięsne, nie zawsze chude, nie jem natomiast żadnych kupnych wędlin, nie ograniczałam do niedawna tłuszczy (np sery żółte zawsze miałam w lodówce, często robiłam żeberka) ostatnio jadłam sporo płatków owsianych ale po ok. 3 tygodniach odstawiłam zupełnie,ja ograniczyłam węglowodany bo nie czuję się najlepiej wtedy; stosuję dużo ziół w kuchni.Od 20 lat co bym nie robiła wyniki mam rewelacyjne!Pracuje w korporacji, stresów w zyciu zawodowym i prywatnym mam mnóstwo, ale umiem cieszyć się drobiazgami i nie stosuję się do czyichś recept na moje dobre samopoczucie tylko szukam swoich sposobów na to.Nie każdemu służy to samo!
  życzę powodzenia i znalezienia swojej drogi do dobrego samopoczucia! :)

 93. bejory dnia lut 22, 2014 | Odpowiedz

  Jestem człowiekiem chorym na cukrzycę typu 2.
  Oczywistym jest, że poziom cholesterolu i trójglicerydów, ma bardzo duże znaczenie. W walce o należyty ich poziom rzuciłem oczywiście palenie papierosów i zacząłem w codziennej swojej diecie jadać jogurt, fasolę i znaczną ilość warzyw. Unikam jadania kiełbas, mięs i tłuszczów zwierzęcych. Codziennie pół godziny „pedałuję” na rowerze stacjonarnym,. Chodzić dużo nie mogę, z uwagi na „felerny” staw biodrowy. MÓJ CAŁKOWITY CHOLESTEROL WYNOSI OBECNIE 168,9 mg/dl,(W TYM HDL 36 MG/DL), A TRÓJGLICERYDY 111 mg/dl.
  PRZYPUSZCZA, ŻE POZIOMY TE MIAŁBYM JESZCZE LEPSZE, GDYBY NIE CIĄGŁE STRESY….

  Dodać należy, że mam obecnie 66 lat. Poziom cholesterolu od wieku jest również zależny…

 94. grabarz dnia mar 30, 2014 | Odpowiedz

  Bejory brawo tak trzymaj i nie wierz w to że Św.Piotr liczbę 66 widzi z góry jako 99 stop…

 95. Ika dnia kwi 4, 2014 | Odpowiedz

  Iwona – w okresie 5 lat nie udalo mnie sie rzucic palenia, pomimo tego ze probowalam stale. Metody rzucania po trochu tzn. ograniczania stopniowego jak codziennie jeden mniej lub stalego jak 5 dziennie sa moim zdaniem do niczego. Pociechy, ze tylko jeszcze tego jednego dymka sa jak tylko jeszcze jeden kieliszek dla alkoholika. No i po 20 latach palenia powiedzialam sobie nigdy wiecej ani dymka. Po 30 latach od rzucenia palenia moge sobie powiedziec osiagnelam sukces. Bylo czasem b. ciezko, ale mozna. Dzieki temu jeszcze zyje bo przy moich plucach byloby po mnie. A wiec: trach i nigdy wiecej ani dymka. nnego wyjscia nie ma. Kobiety i mezczyzni – chcecie ciagle smierdziec i chrychac?

 96. kpi dnia kwi 7, 2014 | Odpowiedz

  Witam,
  ja mam trochę inny problem – jestem ojcem 10-miesięcznego syna i stwierdzono u niego cholesterol na poziomie 182 (poprzednie badanie ze stycznia było ok. 180). Nigdzie nie mogę znaleźć informacji, jaki poziom powinien być u tak małego dziecka? Karmiony jest normalnie – cały czas pierś, SINLAC, paróweczki z szynki, pieczywo, zupki jarzynowe, musy owocowe, ale generalnie jest niejadkiem (z powodu zbyt małego przyrostu wagi w styczniu byliśmy na badaniach w szpitalu). Proszę o informację, czy taki poziom jest niepokojący? W mojej rodzinie moja mama ma podwyższony poziom (leczy farmakologicznie) i ja też mam podwyższony (na poziomie ok. 250, jeszcze nie leczony:).

Sorry, comments for this entry are closed at this time.