Jak obniżyć cholesterol i zminimalizować ryzyko ataku serca?

W dzisiejszych czasach podwyższony poziom cholesterolu we krwi stał się niemal chorobą cywilizacyjną. Jego szkodliwy wpływ na nasze serce i stan zdrowia jest ogromny. Tym bardziej niepokojące jest, że tak łatwo przekroczyć niebezpieczną granice poziomu tego związku w naszym organizmie.
O niebezpiecznym poziomie cholesterolu mówi się w dwóch przypadkach.
Po pierwsze, gdy całkowite stężenie cholesterolu w organizmie jest za wysokie, a po drugie gdy poziom LDL (zły cholesterol) jest zbyt wysoki w stosunku do poziomu HDL (dobry cholesterol).

Dobra wiadomość jest taka, że po wprowadzeniu kilku zasad możesz skutecznie chronić swoje serce obniżając poziom cholesterolu we krwi. Oto jak tego dokonać:

1. Wyeliminuj niezdrowe tłuszcze, a zacznij spożywać zdrowe.

Rodzaj tłuszczy jaki spożywasz ma fundamentalny wpływ na poziom cholesterolu w Twoim organizmie. Zdrowe tłuszcze pochodzenia roślinnego zawarte w oliwie z oliwek, awokado, orzechach obniżają poziom LDL (zły cholesterol), a podwyższają HDL (dobry cholesterol). Najbardziej niekorzystne dla naszego organizmu są tłuszcze ze smażenia, a także te pochodzące z fast foodów i twardych margaryn. Mniej szkodliwe są tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i nabiału.

2. Spożywaj produkty bogate w błonnik.

Błonnik naturalny może skutecznie obniżyć poziom cholesterolu w organizmie. Przez to, że pomaga wiązać cholesterol, dzięki czemu ten jest wydalany z organizmu, zamiast trafiać do Twojego krwiobiegu. Staraj się wypełnić swój codzienny jadłospis płatkami owsianymi i owocami, a szybko zbliżysz się do osiągnięcia upragnionego celu. Inne produkty bogate w błonnik: fasola, warzywa, kasze, ryż brązowy.

3. Jeśli masz nadwagę, obniż ilość spożywanych kalorii i zbliż się do idealnej wagi dla Twojego ciała.

Nie do końca wyjaśniono jaki wpływ ma nadwaga na podwyższony poziom cholesterolu, lecz wiadomo że zbyt duża ilość tłuszczu na naszym brzuchu, jest zwyczajnie niezdrowa dla naszego serca. Zrzucenie tylko 10% wagi będzie mieć znaczący wpływ na poprawę Twojego stanu zdrowia i z pewnością pomoże zbić cholesterol.

4. Prowadź aktywny tryb życia.

Staraj się być aktywnym jak tylko to możliwe. Jak zaobserwowano wśród pacjentów o zawyżonym poziomie cholesterolu, już 30 min aktywności dziennie miało znaczący wpływ na obniżenie poziomu tego złego czynnika w ich organizmie. Zamiast ciągle jeździć do pracy samochodem, od czasu do czasu wsiądź na rower, zamiast windy użyj schodów, często wychodź na spacery.  Za dodatkowy wysiłek który poniesiesz, Twoje serce odwdzięczy się doskonałą i bezawaryjną pracą, a Twoje samopoczucie i nastrój znacząco się poprawi.

5. Unikaj używek i stresu.

Stres i palenie papierosów ma zły wpływ na poziom cholesterolu w Twoim organizmie. Zależność ta nie jest do końca jasna, niektóre badania wskazują jednak, że przewlekły stres jest jedną z przyczyn wzrostu poziomu cholesterolu. Unikaj długotrwałych sytuacji stresowych. Palenie natomiast powoduje obniżenie poziomu dobrego cholesterolu HDL. Uważa się, że wspomaga ono osadzanie się cholesterolu w ściankach naczyń krwionośnych. Powoduje niedotlenienie krwi oraz zwiększa ryzyko chorób serca i układu krwionośnego.

Stosując wszystkie podane wyżej rady możesz w znaczący sposób obniżyć poziom cholesterolu w swoim organizmie. Przy czym należy pamiętać, że u niektórych osób problemy z cholesterolem mogą mieć podłoże genetyczne, a wtedy bez kuracji odpowiednimi farmaceutykami nie da się do końca pozbyć problemu. Natomiast w każdym wypadku wszystkie wyżej wymienione sposoby walki z cholesterolem mogą przyczynić się do poprawy ogólnego samopoczucia i stanu zdrowia.

Jeżeli podane wyżej rady uważasz za zbyt czasochłonne i ciężkie do wprowadzenia w życie od zaraz, a pragniesz uzyskać natychmiastowe efekty w walce z cholesterolem. Możesz zastosować naturalne środki skutecznie obniżające jego poziom. Za pomocą błonnika bezpiecznie i szybko obniżysz poziom trójglicerydów i cholesterolu.


Kategoria: Cholesterol | 4 komentarze


4 komentarze na temat “Jak obniżyć cholesterol i zminimalizować ryzyko ataku serca?”

 1. Bajgla dnia lis 29, 2012 | Odpowiedz

  Fajny artykuł. Ja jestem teraz na takim etapie, że zaczynam szukać najlepszej drogi walki z cholesterolem i otyłością przy okazji też. Dietę już zaczęłam stosować, na razie jest to dieta mojego autorstwa, ale jak nie zadziała, to poradzę się dietetyka. A co myślicie o stosowaniu tabletek na obniżenie cholesterolu? np. jest takie coś jak Sterolea – zna ktoś?

 2. Zbylo dnia lis 4, 2013 | Odpowiedz

  Moj ojciec cale swoje życie jadł mięso i tłuszcze. Nigdy nie był chory ani przeziębiony, nigdy! kataru.Dożył 90 lat. Pamiętam tez sąsiada, który codziennie jadł parę kromek chleba posmarowanego smalcem grubiej niż sama kromka. Byl szczupły, zdrowy i tez dożył sędziwego wieku.Natomiast ciotka ze strony ojca popadła w nałóg jedzenia słodyczy (a to uzależnia jak papierosy i alkohol) tak, ze w końcu była tak gruba, ze nie mogla już chodzić.
  Facit: cukier i białe pieczywo jest przyczyna cholesterolu. tłuszcze są niezdrowe gdy je „przypalimy” podczas smażenia, zmieniają wtedy barwę na „brązowy”. Dobra rada: smażmy mięso na tłuszczu z którego to mięso pochodzi.

 3. robert dnia cze 10, 2014 | Odpowiedz

  Ja np. obniżyłem dość znacznie poziom trójglicerydów poprzez codziennie ranne zjadanie kilku łyżek rozmoczonych płatków owsianych(nie błyskawicznych)

 4. robert dnia cze 10, 2014 | Odpowiedz

  No i do tego stosuję 3 razy w tygodniu 1 godzinny spacer lub jazdę rowerem.

Prześlij Komentarz